Elhunyt Sir Mike Jackson

MH/ MTI
2024. október 16. szerda. 12:22

Jacksont 80 éves korában érte a halál. Katonai pályafutása során szolgált Észak-Írországban a legsúlyosabb felekezeti villongások időszakában, a 1990-es évek balkáni háborúinak műveleti térségeiben, és ő volt a brit hadsereg vezérkari főnöke az Egyesült Államok vezetésével Irak ellen 2003-ban indított invázió idején.

A széles körben „Jacko tábornokként” emlegetett Jacksont 1997-ben a NATO gyors reagálású alakulatainak parancsnokává nevezték ki, és e tisztségében tért vissza a Balkánra az 1998-1999-es koszovói háború idején. A harcok befejeződése után, 1999 júniusában egy NATO-alakulat azt a parancsot kapta, hogy foglalja el a pristinai repülőteret.

A repülőtérhez a NATO részéről egy brit ejtőernyős század érkezett elsőként, de megelőzte őket egy kétszáz fős orosz egység. A brit alakulatot vezető James Blunt századost – aki később rendkívül sikeres könnyűzenei pályafutásával vált világhírűvé – Wesley Clark tábornok, a NATO-erők volt európai főparancsnoka, a koszovói NATO-hadművelet amerikai irányítója arra utasította, hogy „bármilyen eszközzel” távolítsa el a repülőtér környékéről, és ha kell, „semmisítse meg” az orosz egységet.

A parancsot Blunt is visszautasította, de hivatalosan Mike Jackson tábornok közölte Clarkkal, saját közvetlen műveleti felettesével, hogy a brit alakulat nem hajtja végre ezt az utasítást.

Az incidensről fennmaradt feljegyzések szerint Jackson azt mondta az amerikai tábornoknak, hogy „az én katonáim még az Ön kedvéért sem fogják kirobbantani a harmadik világháborút”. Jackson – aki a brit katonai hírszerzésénél töltött ideje alatt megtanult oroszul – a pristinai repülőtér termináljában összebarátkozott az orosz egység parancsnokával, akinek ajándékba adott egy üveg whiskyt is, és a feszült helyzet végül puskalövés nélkül rendeződött.

Sir Mike Jackson a brit fegyveres erők körében és közéleti szereplőként is rendkívüli népszerűségnek örvendett. A halálhírt bejelentő hivatalos közleményben a brit hadsereg is „Jacko tábornokként” említi az elhunytat, és hangsúlyozza, hogy a néhai vezérkari főnök nagyon fog hiányozni a fegyveres erők állományának.

Elolvasom a cikket