Ezt az öt szervet érinti leginkább a cukorbetegség

A cukorbetegség, ha valaki nem szabályozza megfelelően a betegséget, fájdalmasan érinti a különböző szerveket és szöveteket. A vérben lévő túlzott glükóz károsítja az idegrostokat, az ereket, a szívet, a veséket és sok más szervet és rendszert.

Az erek az első számú célpontok

Először is, a cukorbetegségben az erek károsodnak, emiatt nő a koszorúér-betegség, a szívroham és a stroke kockázata.

„A vérben lévő túlzott glükóz roncsolja az ereket, és felgyorsítja az érelmeszesedés folyamatát, azaz az érfalak megvastagodását, mivel azokon koleszterines plakkok képződnek, amelyek akadályozzák a véráramlást. Ennek elkerülése érdekében a cukorbetegek számára fontos, hogy a vércukorszintet a normális határokon belül tartsák. A vérnyomást és a vér koleszterinszintjét is rendszeresen mérni kell. Az érelmeszesedés kockázatának csökkentése érdekében be kell iktatni az étrendbe a rostokban, egészséges zsírokban és antioxidánsokban gazdag élelmiszereket (zöld leveles zöldségek, növényi olajok, diófélék, bogyós gyümölcsök), valamint meg kell tartani a fizikai aktivitást, abba kell hagyni az alkoholfogyasztást és a dohányzást” – mondja az orvos.

Támadás alatt álló vesék

A cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődményének a diabéteszes nefropátiát tartják, amely veseelégtelenséghez vezethet.

„A tartósan magas cukorszint károsítja a vesék szűrőrendszerét, ami miatt azok nem távolítják el hatékonyan a méreganyagokat a szervezetből. A veseproblémák elkerülése érdekében fontos a veseműködés rendszeres ellenőrzése vizelet- és vérvizsgálattal, a cukorszint és a vérnyomás ellenőrzése, mivel a magas vérnyomás növeli a vesék terhelését. Fontos továbbá, hogy kevesebb sót fogyasszunk, és figyeljünk oda az ételek fehérjetartalmára, hogy elkerüljük a vesék túlterhelését” – magyarázza Alexandra Filyova.

A látás romlása: akár vakság is lehet belőle

A vérben lévő felesleges cukor károsítja a retinában lévő kis ereket, és akár vakságig terjedő látásromláshoz is vezethet.

„Szemének védelme érdekében fontos, hogy rendszeresen járjon szemészorvoshoz, hogy a negatív elváltozásokat időben felismerje. Az ultraibolya sugárzás elleni védelem érdekében használjunk napszemüveget, és étrendünkbe iktassunk be A-, C- és E-vitaminban gazdag élelmiszereket, amelyek jótékony hatással vannak a szemre” – mondja az orvos.

Az idegeket is érintheti

A cukorbetegség másik gyakori szövődménye a diabéteszes neuropátia. A vérben lévő felesleges glükóz károsítja az idegvégződéseket, ami érzésvesztéshez, fájdalomhoz, zsibbadáshoz vagy bizsergéshez vezethet a végtagokban, különösen a lábakban.

„A neuropátia megelőzésének fő pillére a vércukorszint-szabályozás. Fontos továbbá, hogy rendszeresen vizsgálja meg a lábszárát és a lábfejét. Ha a rajtuk lévő bőr színe megváltozik, repedések, sebek vagy fekélyek jelennek meg, amelyek több hétig nem gyógyulnak, mindenképpen forduljon orvoshoz. Emellett fizikailag is aktívnak kell maradni, mert ez javítja a vérkeringést, és be kell iktatni az étrendbe a B-vitaminokban gazdag ételeket” – magyarázza Alexandra Filyova.

A bőrnek különleges gondozásra van szüksége

A cukorbetegség a bőrt érzékenyebbé teszi a fertőzésekkel és a károsodásokkal szemben. A szárazság elkerülése érdekében rendszeresen hidratálja bőrét krémekkel, különösen a lábfejen, könyökön és térden. A krémek megvásárlása előtt tanácsos bőrgyógyásszal konzultálni – ő megmondja, milyen összetevőknek kell lenniük az összetételben” – teszi hozzá az orvos.

Elolvasom a cikket