Mégis van élet a Marson

Mégis van élet a Marson? Meglepő feltevéssel álltak elő a tudósok, abból kiindulva, hogy a vörös bolygón a hőmérséklet megfelelő ahhoz, hogy a felszínén folyékony víz létezzen. Nem állítjuk, hogy életet találtunk a Marson, inkább úgy gondoljuk, hogy a marsi jégben és annak táján van a legnagyobb lehetőség élőlények keresésére– mondta Aditya Khuller, a NASA Jet posztdoktori kutatója a Space.com oldalnak.

Bár a Mars területeinek többsége száraz, a kutatók szerint a Föld és a vörös bolygó is a Nap úgynevezett lakhatósági zónájában található, ahol a hőmérséklet megfelelő ahhoz, hogy a felszínükön folyékony víz létezzen. A Mars-küldetések, például a Curiosity és a Perseverance roverek, azaz marsautók megfigyelései ugyanis számos száraz tómedret, kiszáradt folyót és mellékfolyót tártak fel, amelyek azt mutatják, hogy évmilliárdokkal ezelőtt folyékony víz volt a vörös bolygó felszínén.

A tudósok szerint a Mars évmilliárdokkal ezelőtt veszítette el a folyékony vizét, amikor a légkörének nagy részével együtt eltűnt a mágneses mezeje. „A Földdel ellentétben a Marson nincs védő ózonpajzs, így bolygónkhoz képest 30 százalékkal több káros ultraibolya-sugárzás érkezik a felszínére. Így a Marson azok a területek, ahol a fotoszintézis megtörténhet, nagyobb valószínűséggel a jégpáncél közelében vagy az alatt találhatók, mivel a jég blokkolja a káros ultraibolya-sugárzást – mondta a kutató.

Objektum doboz

Elolvasom a cikket