A Corrierre della Sera háborús tudósítójának kérdésére, hogy melyek a leggyakoribb egészségi problémák a csapatok körében, egy helyi orvos arról számolt be, hogy hosszú távon inkább mentálisak, mint fizikaiak a gondok. „Minden bizonnyal nagy számban szenvednek súlyos sérüléseket, különösen a végtagjaikat érintően a katonák a kamikaze drónok és az ágyútűz robbanásai miatt.”
A legelterjedtebb jelenség azonban mégis inkább a poszttraumás stresszzavar és annak különböző esetei, amelyek az idő múlásával mind több katonát érintek, és hosszú távon az egész ukrán társadalomra kiterjednek” – mondta a 46 éves Oleg Ralko, a fronthoz közeli kórházak orvosa. Hozzátette: „Ezek olyan betegségek, amelyeket nem látnak, gyakran bagatellizálnak vagy teljesen figyelmen kívül hagynak, de aztán megterhelik a családokat és a nemzet lelki egészségét.”
Az olasz lap újságírója a fronttól nem mesze készítette az interjút a szolgálatot teljesítő orvossal. Oleg Ralko egy széles körben elterjedt, de valójában kevéssé ismert jelenségről beszél. A depresszió és a szorongás egyre növekszik a veteránok körében. Szakértők szerint a poszttraumás stressztől (PTSD) szenvedő katonák elérhetik a fronton szolgálók 30 százalékát. A kijevi egészségügyi minisztérium által a Kyiv Postban közölt becslések szerint körülbelül 1,8 millió embert érinthet többé-kevésbé közvetlenül a probléma, beleértve az aktív szolgálatot teljesítő katonákat és az elbocsátott veteránokat.
„Sokan közülük kíváncsiak, mi lesz a jövőjük, úgy érzik, tehetetlenek pesszimizmusban szenvednek” – mondta dr. Ralko.
Az államot felszólítják, hogy foglalkozzon a problémával, még akkor is, ha a háború valamikor véget ér. Valójában ma sok katona jobban aggódik ukrán polgártársai korrupciója és viselkedése miatt, mint az oroszok agresszivitása miatt. Ez pedig közvetlenül befolyásolja a harci motivációjukat – tette hozzá az orvos.
A poszttraumás stresszzavar (PTSD) lényege ugyanis éppen az, hogy a traumán átesett személy fejében tovább pörögnek a szörnyű események, olyan, „mintha az élményfeldolgozás folyamatában elakadna a lemez, az érintett nem tud továbblépni” – fogalmazott cikkében Győrffy Ágnes, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának pszichológusa. Az egyik jellemző tünet a Pszichoforyou cikke szerint, hogy az érintett a traumatikus eseményt újraéli, újra és újra lepergeti magában, azt megidéző rémálmai vannak, amelyek gyakran olyan elevenek, hogy ismét a traumatikus helyzetben érzi magát.