Aki valaha is megtapasztalta azt, hogy milyen az orrspray-függőség, az pontosan tudja, hogy ez egy olyan ördögi kör, amelyet rettenetesen nehéz megszakítani. A vény nélkül kapható, orrnyálkahártya lohasztó orrspray-ket maximum egy hétig, de inkább három-négy napig szabad használni. Ezután abba kell hagyni, mert a betegség megszűnése után már elkezdődik a harc az orrspray használatának következtében kialakuló mellékhatások ellen.
Az orrspray hatása egy idő után csökken, az orrnyálkahártya visszanyeri természetes véráralmását és a vérerek újból kitágulnak, az orrnyálkahártya nagyobbra duzzad, mint korábban és ez jelentős orrdugulást okoz. Ezután az egész kezdődik elölről. Azonban az addig alkalmazott adag egy idő után már nem lesz elég: növelni kell ahhoz, hogy a kívánt hatást elérjük. Ijesztő, nem igaz?
Mely orrspray-készítmények okoznak függőséget?
Nem mindegyik orrspray veszélyes ebből a szempontból; a tengervizes, gyógyvizes készítmények például ártalmatlanok, és nyugodtan alkalmazhatók hosszabb távon is az orrnyálkahártya nedvesítésére. A kizárólag természetes összetevőket tartalmazó orrspray-re ugyanez vonatkozik.
Függőség szempontjából az orrnyálkahártya lohasztó készítmények minősülnek veszélyforrásnak, mivel hatásmechanizmusuk azon alapul, hogy összehúzzák az orrnyálkahártyában található ereket – enyhítve ezzel a duzzanatot. Rövid időn belül azonban az erek újra kitágulnak, a hatás megszűnik és a duzzanat a készítmény rendszeres használatával állandósul. Ha a folyamat hosszú ideig fennáll, akkor az orrspray-t használó személynek nem csak a folytonos orrdugulást jelenthet nehézséget, hanem az orrnyálkahártya nagy mértékű károsodása is kialakulhat, amelyet súlyos esetben csak műtéttel lehet helyrehozni.
Mit kell tenni, ha már kialakult az orrspray-függőség?
Az orrspray-függőség megszüntetésére több módszer is létezik, de az, hogy kinek mi a hatásos, egyénenként változó lehet. Összegyűjtöttünk pár lehetőséget, ami segíthet – ha az egyik nem válik be, érdemes minél többet kipróbálni.
1. Hagyjuk abba az orrspray használatát – ez a legegyszerűbb javaslat, de ember legyen a talpán, akinek a több éve fennálló orrspray függősége egyik napról a másikra, csupán akaraterővel megszüntethető. Meg lehet próbálni; a tünetek ugyanis egyes állítások szerint az orrspray abbahagyásával – idővel – enyhülnek és a függőség megszűnhet.
2. Van, aki azt állítja, hogy úgy szokott le az orrspray-ről, hogy elkezdte hígítani az orrcseppet, mindig egy picit több vizet tett hozzá, így a végén teljesen abba tudta hagyni az orrspray használatát. Próba-szerencse.
3. Léteznek különböző márkájú légzéskönnyítő orrtapaszok is, amelyeket a horkolás és az orrdugulás megszüntetésére találtak fel. Az orrtapasz rugószerű betétje megemeli és széthúzza az orrszárnyakat, helyet teremtve ezzel a levegő szabad áramlásának. Hatékony lehet az éjszakai orrdugulás kezelésében. Érdemes adni neki egy esélyt.
4. Ha a függőség nem régóta áll fenn, megpróbálhatjuk bevetni a tengervizes orrspray-ket, izotóniás sóoldatot, gyógynövényes orrgéleket, vagy a légzéskönnyítő balzsamokat is.
5. A különböző légzéstechnikák, mint például a Buteyko-légzés elsajátítása és rendszeres gyakorlása is hatékony lehet, ha az orrsprayfüggőség allergiával együtt jár – és ez gyakran megesik.
6. Ha ezek a természetes módszerek nem bizonyulnak hatékonynak, akkor érdemes orvosi segítséget kérni. Egy szakképzett fül-orr-gégész szteroidos készítményeket írhat fel, amelyek segíthetnek csökkenteni a nyálkahártya duzzanatát és gyulladását, valamint további hasznos tanácsokat is adhatnak a témában.
Az orrspray-ről, orrcseppről való leszokás időigényes folyamat. Fontos, hogy ne adjuk fel; minél hosszabb ideje áll fenn a függőség, annál nehezebb és hosszadalmasabb lesz a leszokás. Legyünk türelemmel, adjunk időt magunkat és szánjuk el magunkat arra, hogy igenis megszabadulunk ettől a rémesen bosszantó és káros függőségtől.