Hormonális egyensúlyhiány akkor fordul elő, ha valakinek túl sok vagy túl kevés van egy vagy több hormonból.
Egyes hormonális egyensúlyhiányok lehetnek átmeneti, míg mások krónikus (hosszú távú) zavarok. Ezenkívül egyes hormonális egyensúlyhiányok kezelést igényelnek, hogy fizikailag egészséges maradhasson.
A legtöbb hormon esetében a túl sok vagy túl kevés hormon okoz tüneteket és egészségügyi problémákat. A leggyakoribbak a következők:
- Szabálytalan menstruáció – A hormonok kiegyensúlyozatlansága miatt előfordulhat szabálytalan menstruáció. A hormonokkal kapcsolatos, szabálytalan menstruációt okozó állapotok közé tartozik a policisztás ovárium szindróma.
- Meddőség – A hormonális egyensúlyhiány a meddőség fő oka az embereknél.
- A pattanásokat elsősorban az eltömődött pórusok okozzák. Számos tényező járul hozzá a pattanások kialakulásához, a hormonális ingadozások, különösen a pubertáskorban.
- Pajzsmirigybetegségek
- Elhízás – Számos hormon befolyásolhatja azt, ahogyan a szervezet jelzi, hogy táplálékra van szüksége, és ahogyan az energiát felhasználja. Ezért bizonyos hormonok egyensúlyhiánya zsírraktározás formájában súlygyarapodáshoz vezethet.
Hogyan javítható a hormonális egészség
Olga Bezuglaya táplálkozási szakértő szerint, ha hormonális elváltozásokat diagnosztizálnak, akkor azokat egy erre szakosodott endokrinológus segítségével kell korrigálni. Az életmód és a táplálkozás azonban befolyásolhatja a hormonális profilokat.
Ezért a kiegyensúlyozott étrend és más egészséges életmódbeli szokások segíthetnek a hormonális egészség javításában, és lehetővé teszik, hogy a lehető legjobban érezzük magunkat, és a legjobban működjünk.
Általánosságban ezeket az ajánlásokat kell követnie:
- Egyen elegendő fehérjét – ez fontos az étvágyat, az energia-anyagcserét és a stresszt szabályozó peptidhormonok képződéséhez.
- Mozogjon – javítja a hormonérzékenységet, csökkenti az inzulinszintet és növeli a tesztoszteronszintet.
- Tartsa meg az egészséges testsúlyt – a túlsúly felboríthatja a hormonális egyensúlyt, és befolyásolhatja az inzulinérzékenységet.
- Vigyázzon a bélrendszer egészségére – a mikrobiom befolyásolja a hormonális egyensúlyt, különösen a jóllakottság érzésének szabályozásával.
- Csökkentse a cukorfogyasztást – a túlzott cukorbevitel megzavarja a hormonokat, és hozzájárul az inzulinrezisztenciához.
- Gyakorolja a stresszcsökkentő technikákat – a meditáció és a jóga csökkenti a kortizolszintet.
- Fogyasszon egészséges zsírokat – az omega-3 és az MCT-zsírok támogatják az inzulinérzékenységet.
- Aludjon eleget – az alváshiány befolyásolja az inzulin- és étvágyhormonokat.
- Egyen több rostot – ez serkenti a jóllakottsági hormonok termelődését.
- Kövesse a mediterrán étrendet – segít csökkenteni az ösztrogénszintet és a rák kialakulásának kockázatát.