Bukósisak

Pulai András, a hazai közvélemény-kutatók varázslója. Legutóbbi mutatványáról Kocsis Máté is megemlékezett egy vicceset, de erről majd később. Pulai mindig a közvélemény egy részét igyekszik elvarázsolni inspirálva, hogy dőljenek be neki és szeressék a növekvő ellenzéket, szavazzanak rá minél többen.

Varázslóként persze a magyarok leginkább Cipollára gondolnak, a púpos, erőszakos mutatványosra, aki magát lovagként hirdeti. Pulainak is jól állna egy lovagi titulus, például így: Pulai a közvélemény-kutatók lovagja, de ezt most hagyjuk. Cipolla azzal szórakoztatta a közönségét, hogy önként jelentkezőket hipnotizált, majd megalázó mutatványokra kényszerítette őket. Pulai meg az ellenzék szeretetét igyekszik groteszk módon kicsikarni belőlük.

Ám tudjuk, hogy Mario, a fiatal írástudatlan pincér a szuggesztió hatására kedvesének vélte és szerelmet vallott Cipollának. Sőt, meg is csókolta, a közönség nagy mulatságára. Ám hirtelen felocsúdott, felismerte a helyzetet, és lelőtte a sikerében sütkérező „varázslót”.

Pulai lovagot azonban ez a veszély – legnagyobb szerencséjére – még sosem fenyegette. Sőt nem is csókolta meg őt egyik hipnotizáltja, egyik kritikus fideszes peremszavazó sem, aki – Kiszelly Zoltántól tudjuk –, ha arról van szó, hogy ki vezesse az országot, akkor Orbánt Viktort szeretné látni miniszterelnöknek, ezért választáson mindig a Fideszre szavaz. Így aztán Pulai a mai napig életben van, s őszintén kívánom, maradjon is életben.

Persze Pulai arra már rájött, hogy óvatosabban kell bánni a mutatványokkal, mert már sokan azelőtt nevetnek a felmérésein, hogy alaposabban áttanulmányozták volna őket. Így aztán hozzátette, hogy bár felmérése szerint 39:37 arányban a Tisza Párt vezet a Fidesszel szemben, hozzáteszi, ha ez az eredmény alakulna ki, és a mostani választási rendszer lenne érvényben, ebből Fidesz-győzelem következne, mert a Fidesz választási rendszerének csavarjaiból, a választókerületek újraszabásából, a határon túli szavazatokból a kormánypártnak van 3-4 százalékpontnyi előnye – mondja Pulai. Gondolom azért alakítja így a véleményét, azért varázsol így, hogy ne nevessen rajta oly nagyot a fideszes tábor. Hiába mér ő úgy, hogy az nagyon jó a Tiszának, de a saját sejhaját is védeni akarja, ezért fűzi hozzá ezt a sajátos magyarázó szöveget. Miközben nagyon jól tudja, hogy a Fidesz magasan vezet.

Aztán jön Török Gábor, az SZDSZ-es gyökerű elemző, s tovább igyekszik azon, hogy összezavarja a fejeket. Azt mondja: „A nagy kérdés, hogy lehet-e hinni ezeknek a kutatásoknak, vagy inkább a Nézőpont látja helyesen.” Ami azt jelenti, hogy egyik intézet sem látja helyesen, se az ellenzékiek, se a kormányközeli Nézőpont. Azt már teljesen figyelmen kívül hagyja, hogy a nyári választásokon a Fidesz nagy vonalakban 45-30 arányban győzte le a baloldalt tiszástól, Gyurcsányostól, s a Nézőpont felmérése ehhez a tényhez áll a legközelebb.

S hogy az írás végére is jusson vidámság, idézzük Kocsis Mátét, aki a Facebookján kifejtette a Publicus-mérés kapcsán, hogy „Birtokomba került Pulai András jövő februári mérése, amiben a DK 47, a Tisza 65, a Fidesz hat százalékon áll”. A fideszes politikus úgy ironizált, hogy „a felmérésből az is látszik: a nők körében kevésbé népszerűek Magyar Péter mesterséges intelligenciával fazonírozott ismerkedős fotói, mint Gyurcsány Ferenc tornacipős szabadversei”.

Hozzáteszi, továbbá, Pulai „a tanulmányban megjegyzi: a tendenciákat figyelve 2026-ig a Fidesz elérheti a mínusz 17-18 százalékos eredményt is”. „Szóval, fel a fejjel!” – zárja bejegyzését a fideszes politikus.

Szóval, varázslat folyik itt kérem a javából. Pulai Cipollát játszik, Török Gábor pedig úgy akarja helyreállítani az egyensúlyt, hogy hitelteleníti a Nézőpont kutatását is, hadd vakarja a fejét a jobboldali szavazósereg. Kezdjen el kételkedni – alaptalanul – a Nézőpontban, a balosok meg lovagoljanak büszkén a baloldali intézetek által mért fakó lovon, amely választásokon általában nem csinál mást, mint nekimegy a falnak.

Erre mondja a gazdája a vevőnek, mint sokan a balos közvélemény-kutatókra, nem vak ez, uram, hanem bátor.

Csak szólok: nem árt időben feltenni a bukósisakot.

A szerző újságíró

Elolvasom a cikket