MH/MTI
2024. október 30. szerda. 7:19
Frissítve: 2024. október 30. 8:06
Fu Cung, Kína világszervezethez akkreditált nagykövete az ENSZ BT-ben „a lehető leghatározottabban” elítélte az izraeli döntést. Úgy fogalmazott, hogy az ügynökség bezárása „palesztin menekültek millióinak kollektív büntetését jelentené”.
Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője szintén az UNRWA végleges megszűnésének veszélyéről beszélt. „Támogatjuk az ENSZ-főtitkár azon kijelentését, miszerint az UNRWA nélkülözhetetlen, és jelenleg nincsen alternatívája” – húzta alá az orosz diplomata, miután António Guterres korábban arról beszélt, hogy nincs mivel kiváltani az ügynökség munkáját.
Az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániában és a Gázai övezetben mintegy 18 ezer alkalmazottal, köztük 13 ezer oktatóval és 1500 egészségügyi dolgozóval működő UNRWA 1949 óta nyújt létfontosságú segítséget a palesztinoknak.
Szemben az ENSZ más intézményeivel, az UNWRA saját maga foglalkoztat a helyben élők közül tanárokat és egészségügyi személyzetet, Gázában 13 ezer embert. Izrael azzal vádolja az ügynökséget, hogy egyes tagjai részt vettek a Hamász terrorszervezet október 7-i összehangolt támadásában Izrael déli része ellen.
Az izraeli parlament, a kneszet hétfő este fogadta el az UNRWA Izrael területén való működését betiltó törvényt. Ez egyebek között azt is jelenti, hogy a szervezet a palesztin területeken is kénytelen lesz felhagyni tevékenységével, mivel Izrael ellenőrzi a határátkelőket.
Barbara Woodward brit ENSZ-nagykövet az ENSZ BT keddi ülésén kijelentette, hogy az UNRWA munkatársai elleni vádakat az év elején gondosan kivizsgálták, így nincs oka annak, hogy „megszakítsák a kapcsolatot az UNRWA-val”.
Nicolas de Riviére, Franciaország ENSZ nagykövete pedig kijelentette, hogy Izrael nem helyezheti törvényen kívül az ENSZ-ügynökséget.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár kedden levélben tiltakozott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknél az UNRWA izraeli betiltása miatt – közölte Guterres szóvivője, aki szerint a főtitkár aggodalmait és a nemzetközi joggal kapcsolatos kérdéseit hangsúlyozta levelében. Stéphane Dujarric reményét fejezte ki, hogy az új izraeli törvényt, amely tudomása szerint 90 nap múlva lép életbe, „nem fogják alkalmazni”.