Czuppon Réka
2024. október 31. csütörtök. 4:33
A tökfaragás elengedhetetlen eleme a halloweennek. Egy felmérés szerint Észak-Amerikában és Nagy-Britanniában faragásra vásárolt 24 millió sütőtökből több mint a fele kerül a kukába. Ez Magyarországon is komoly probléma.
Meglepő, hogy az európai környezetvédők nem tiltakoznak ez ellen a pogány ünnep szokásai ellen. Pedig a tökfaragásból származó probléma igen sokrétű. Egyrészt a mulatságok után rengeteg helyet foglalnak el a kommunális hulladéklerakóban. Másrészt a klímaváltozás elleni küzdelmet is nehezíti a hatalmas mennyiségű narancssárga hulladék.
A szerves hulladék a települési hulladéklerakókban bomlásnak indul és így metán termelődik belőle, ami köztudottan káros üvegházhatást okozó gáz, amely jelentős szerepet játszik a Föld átlaghőmérsékletének emelésében, így az éghajlatváltozásban is.
A komposztálás egy jó megoldás lehetne, mivel a szerves anyag teljesen lebomlik és így a talaj értékes tápanyag forrásává válik.
A tökök termesztéséhez rengeteg trágyát, vizet használnak el a gazdák, ami november elsején már hulladék lesz.
Megoldás lehetne a sok ezer tonna tököt például megetetni az állatokkal. Az ezzel kapcsolatos problémát a Duna Ipoly Nemzeti Park is jelezte: sokan a halloweeni töklámpásokat az ünnep elteltével, vadállatok etetésére szánva az erdőbe kiviszik és otthagyják. A nemzeti park nyomatékosan figyelmezteti az embereket, hogy ilyet ne tegyenek, mivel a takarmánytök nem képezi természetes részét a hazai erdeink és mezőink élővilágának. A vadállatok egy része elfogyaszthatja, mint például a mindenevő vaddisznók, de ugyanakkor számos élőlény elpusztulhat miattuk.
Ráadásul a faragott tökben gyakran van fémmaradvány vagy gyertyaviasz maradéka, melyek komolyan veszélyeztetik az állatok egészségét.
A málló, rothadó tök nemcsak esztétikailag és állatvédelmi szempontból nem kívánatos az erdőkben, de a talaj tápanyag- összetételét megváltoztatva a növényvilágra is veszélyt jelenthet.
A töklámpásokat, aki teheti komposztálja, de van lehetőség a zöldhulladék-lerakókban is elhelyezni őket. A gyertya- és mécsesmaradékokat pedig természetesen a kommunális hulladékgyűjtőbe javasolt elhelyezni.