MH/ MTI
2024. október 31. csütörtök. 21:28
Papp Zsolt György felidézte, hogy az Európai Bizottság törekvései szerint a jövőben megszűnhet a területalapú támogatás, amit a jövedelemalapú váltana fel.
A szakember ezt elfogadhatatlannak tartja, elmondása szerint csak Magyarországon a változtatás több mint 160 ezer gazdálkodót érintene hátrányosan, akik ötmillió hektáron termelnek.
Hozzátette: október közepén megkezdték a folyósításokat, addig 100 milliárd forint területalapú támogatást fizettek ki, ami hozzájárul a mezőgazdaság hatékonyságának és versenyképességének javulásához.
Papp Zsolt György kitért arra is, hogy a klímavédelem ürügyén fogná vissza az unió az állattartást, a végső cél pedig a növényalapú fogyasztásra áttérés. Ennek kapcsán megjegyezte: a szarvasmarhák 90 százalékát az EU területén kívül tartják, ezzel szerinte nem indokolhatóak az uniós korlátozások.
Kitért arra, hogy a következő uniós ciklusban a közös agrárpolitika (KAP) költségvetése 387 milliárd euró, ami a teljes büdzsé egyharmada, és a mezőgazdaság megújításának lehetőségét rejti magában.
Hatékony, versenyképes, a környezettel harmóniában lévő, a fogyasztói igényeket is figyelembe vevő gazdálkodásra van szükség, ami a megújuló mezőgazdaságot és a megújuló vidéket szolgálja – hangoztatta a kamarai elnök. Kiemelte: ennek érdekében indítottak országos petíciót, hogy a gazdák és a fogyasztók támogatását kérjék törekvéseik hatékony képviselete érdekében.
Papp Zsolt György elmondta azt is, hogy egyetértés és együttműködés van a V4 országok között a területalapú támogatások megőrzéséről és az állattartás megerősítéséről.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke élesen bírálta a Stratégiai párbeszéd az Európai Unió mezőgazdaságának jövőjéről című, az EB által szerinte egy bölcsész professzorral kidolgoztatott dokumentumot.
Hozzátette: ha az megvalósul, minimális forráshoz jutnak a gazdák, a tervezett jövedelemalapú támogatásokat jogállamisági feltételekhez is kötik, vagyis „a bizottság kénye-kedve szerint dönthet a támogatásról”.
A Magosz elnöke szerint Magyarországon egységesen kell fellépni az EB törekvései ellen, a V4 tagállamok egységesen nem támogatják a változtatást, ismeretei szerint ebben az ügyben szerveződnek az olasz, a német, a francia gazdák is, és ha kell tüntetésekkel, demonstrációkkal adnak hangsúlyt a követeléseiknek.