Így küzdhető le az éjszakai lábgörcs

Az éjszakai lábgörcsök olyan fájdalmas görcsök, amelyek alvás közben jelentkeznek, és sokaknak okoznak szenvedést.

A felnőttek mintegy 50-60 százaléka tapasztalja meg életében legalább egyszer ezeket a görcsöket, és 20 százalékuknál súlyos kellemetlenségeket és álmatlanságot okoznak.

Egészen a közelmúltig nem volt hatékony, mellékhatások nélküli kezelés. A vizsgálatban 199 olyan 65 éves és idősebb ember vett részt, akik két héten keresztül legalább kétszer lábgörcsöt tapasztaltak. A résztvevőket véletlenszerűen két csoportba osztották: az egyik napi 180 mikrogramm K2-vitamint (menakinon-7), a másik placebokapszulát kapott.

A vizsgálat kezdetén a heti rohamok átlagos száma mindkét csoportban hasonló volt: 2,6 a K2-vitamint szedő csoportban és 2,71 a placebocsoportban. A nyolchetes időszak végére azonban a K2-vitaminos csoportban a lábgörcsök előfordulása heti 0,96 epizódra csökkent. A placebocsoportban a rohamok száma szinte változatlanul 3,63 volt hetente.

A csoportok közötti heti 2,67 epizódos rohamkülönbség statisztikailag szignifikáns volt. Ezenkívül a rohamok súlyossága és időtartama is jelentősen csökkent a K2-vitamint szedő résztvevőknél. A roham súlyossága ebben a csoportban egy 1-től 10-ig terjedő skálán 2,55 ponttal csökkent, míg a placebocsoportban csak 1,24 ponttal. A görcsök időtartama 0,9 perccel csökkent a K2-vitamin-csoportban, szemben a placebocsoport 0,32 percével.

A vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a K2-vitamin mellékhatások nélkül is hatékonyan csökkentheti a lábgörcsök hatását.

A kutatók további vizsgálatokat terveznek a K2-vitamin életminőségre és alvásra gyakorolt pozitív hatásainak megerősítésére a gyakori éjszakai rohamokban szenvedő betegeknél.

Elolvasom a cikket