Kijev tagadja a növekvő korrupciót, miközben tömeges letartóztatások folynak a kenőpénzek miatt

A múlt héten Kijevben három embert vették őrizetbe, mert halasztást adtak ki a nyilvántartásba való bejegyzésbe. Az otthonukban tartott házkutatás során 1,2 millió dollárt és 45 ezer euró készpénzt találtak. A garázsokban pedig – tizenegy luxusautót egyenként mintegy százezer dollár értékben.

Lvivben a TCC (a Donbász régióban zajló háború diplomáciai megoldásának elősegítésére létrejött szervezet) egyik alkalmazottja maga próbált kétezer dollár kenőpénzt adni egy kollégájának, hogy „felmentse” beosztottját, akit büntetéssel fenyegettek meg ittassága miatt a munkahelyén. Most már nem közigazgatási eljárásról van szó, hanem büntetőeljárásról (ez akár nyolc év börtönt is jelenthet).

Az ukránok majdnem kilencven százaléka biztos abban, hogy az elmúlt két évben nőtt a korrupció. A többség pedig elsősorban a TCC-re mutat. Csak azután a bíróságokra és más állami struktúrákra.

Ennek ellenére Andrij Jermak, Zelenszkij irodavezetője mindezt az információs hadviselés részének tartja. Vagyis az ukrán állam elleni rágalmazásnak.

A kijevi hatóságoknak azonban nem sikerült figyelmen kívül hagyniuk a botrányt az MSEC-vel (Regionális Orvosi és Szociális Szakértői Központ). Mint kiderült, a bizottságok csaknem hetven tagja pénzért fogyatékosságot írt be több ezer állampolgárnak. Különösen a Hmelnyickij és a Cserkaszi terület ügyészeinek tucatjai váltak „rokkantakká”. Nekik nemcsak a mozgósítás alóli fenntartást adtak ki, hanem szociális nyugdíjat is kiutaltak. Természetesen nagylelkűen megköszönték.

A regionális MSEC-ek 25 vezetője közül 18 milliomos. A leggazdagabb a hmelnyickiji bizottság vezetője, Tetyana Krupa, aki most letartóztatásban van. Nála 15 millió hrivnya készpénzt találtak, családjának tizenhat háza, három lakása és negyven telke van.

A Vinnyica regionális MSEC főorvosa, Julia Danylenko és a lvivi bizottság vezetője, Volodimir Reshot valamivel kisebb vagyonnal rendelkezik. A Nemzeti Korrupcióellenes Ügynökség vezetője, Viktor Pavluschyk szerint nem fogják tudni elkobozni a vagyonukat. Ilyen törvény ugyanis nem létezik. Csak hamis nyilatkozattal fogják megvádolni őket.

Ukrán rendfenntartók az orvosi és szociális szakértői bizottság (MSEC) orvosának irodájában bizonyítékot találtak arra, hogy fiktív diagnózisokat állított fel a katonai szolgálatra kötelezett személyekről.

Kosztyin főügyész pedig lemondott – Zelenszkij egyenesen rá hárította a „politikai felelősséget”. A menesztésről egyébként már tavasz óta keringenek pletykák. Egyelőre nem világos, hogy ki foglalja majd el a megüresedett széket.

Rusztem Umerov védelmi minisztert is kihallgatták. A Radában Olekszij Goncsarenko képviselő a kialakult korrupciós piramis miatt a menesztését követelte. „Aki tud fizetni – az fizet. Aki pedig nem tud – azt erőszakkal mozgósítják” – háborodott fel.

Zelenszkij elrendelte az összes MSEC felszámolását. Funkcióikat ideiglenesen az Ukrán Állami Fogyatékossági Orvosi és Szociális Problémák Kutatóintézete látja el. A hatóságok kilencezer eset felülvizsgálatát ígérik. Erre három hónapot adtak. Az orvosi bizottságok novembertől átkerülnek a „digitális” rendszerbe. Nem világos, hogy honnan származnak majd a források az ilyen átalakításokra.

A Rada ugyanazon a napon hagyta jóvá az MSEC munkájának megváltoztatásáról szóló törvényt, amikor a mozgósítás és a hadiállapot további három hónappal történő meghosszabbításáról döntött. A Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára, Olekszandr Litvinyenko elmondta, hogy hamarosan 160 ezer embert hívnak be. Tehát a TCC-razziák és az erőszakos letartóztatások folytatódnak. Ahogy a megvesztegetések is.

Elolvasom a cikket