A szakértő elmagyarázta, hogy a mitokondriumok sejtjeink apró „erőművei”, sejtjeink fő „menedzserei”. Különösen sok van belőlük az agy, a máj, a szív, a tüdő sejtjeiben. Természetesen, amikor a mitokondriumok újak, fiatalok, akkor jól működnek.
De 50–60+ évnyi működés után csökken a hatékonyságuk, és nemcsak meghibásodnak, „füstölnek”, hanem mindent károsítanak is maguk körül, mert itt-ott szivárognak.
Vagyis az öreg mitokondriumok elrontják a sejtet, és okozói a lomha, úgynevezett steril gyulladásnak, amely számos krónikus betegségnek: szív- és érrendszeri, rákos és neurodegeneratív betegségnek az oka.
Az öregedési folyamatot vizsgáló egyik tudós, Claudio Franceschi a két szót inflammaging (gyulladás) és öregedés, kombinálta, mert az öregedés során a steril gyulladás folyamatai mindig fokozódnak.
A stressz és az öregedés során a mitokondriumok nagyobbakba olvadnak össze, „alkatrészeket” cserélnek, hogy fenntartsák a működőképes állapotot. Az energiatermelés során a mitokondriumok a táplálékból ATP-molekulákat és vizet állítanak elő.
Ha sok ételt fogyasztunk, azaz túl sok kalória érkezik egyszerre a mitokondriumokba, akkor a mitokondriumok „szivárognak”, és a „szivárgás” termékei nagyon agresszív molekulák – szabad gyökök (reaktív oxigénfajok).
Skitalinskaya szerint a szabad gyökök kis mennyiségben hasznosak, de ha sok keletkezik belőlük, akkor a szervezet saját antioxidáns rendszere aktiválódik, így a kiegészítőkből származó, felesleges antioxidáns tabletták akár el is nyomhatják azt.
Mi befolyásolja a mitokondriumok egészségét?
A legfontosabb, hogy ne együnk egyszerre sok kalóriát. Ez lehetővé teszi a mitokondriumoknak, hogy megújuljanak. A testmozgás serkenti a mitofágiát, vagyis a nem életképes mitokondriumok eltávolítását.
Természetes polifenolok: fekete szőlő, bogyós gyümölcsök, vöröshagyma, kurkuma, zöld tea, brokkoli, káposzta, rukkola fogyasztása.
Az urolitin A (a bél mikroflórája által képződik), amikor gránátalmát eszünk. Az urrolitin számos, gyulladáscsökkentő mechanizmust aktivál, javítja a mitokondriumok állapotát.
Fermentált élelmiszerek: ide tartoznak az erjesztett zöldségek, a hering, az erjesztett tejtermékek és mindenféle sajtok.
„Minél egészségesebbek a mitokondriumok, annál egészségesebbek a sejtek, annál kisebb az esélye bármilyen betegség kialakulásának” – foglalta össze Skitalinskaya.