Lavrov Törökország BRICS-csatlakozási kérelméről nyilatkozott

Ankara szeptemberben jelentette be, hogy hivatalosan is kérelmezte, hogy teljes jogú BRICS-taggá váljon, így az első NATO-állam lett, amely tagságra pályázik.

A Hürriyet című török napilapnak adott pénteki interjújában Lavrov elmondta, hogy Oroszország üdvözli Törökország csatlakozási kérelmét, amely már a világ népességének 45 százalékát teszi ki.

„Kiállunk a BRICS-kapcsolatok bővítése mellett a globális többség országaival – elsősorban azokkal, akik osztoznak a multilaterális elvek megerősítésére való összpontosításban, szuverén külpolitikát folytatnak, és nem csatlakoznak az egyoldalú szankciókhoz” – jelentette ki a külügyminiszter.

A múlt hónapban az oroszországi Kazany városa adott otthont a 16. BRICS éves csúcstalálkozónak. Ez volt az első a csoport ez év eleji bővítése óta, amikor Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek hivatalosan is taggá vált, csatlakozva Brazíliához, Oroszországhoz, Indiához, Kínához és Dél-Afrikához.

Lavrov megjegyezte, hogy a csoport tagjai a kazanyi csúcstalálkozón „a konszolidáció mellett döntöttek”, mivel az új státusz bevezetése után 13 ország, köztük Törökország is BRICS-partnertaggá vált.

„Meggyőződésem, hogy Törökország képes jelentős mértékben hozzájárulni a BRICS további fejlődéséhez” – mondta az orosz csúcsdiplomata. Hozzátette, hogy az Ankara tagságáról szóló döntés „konszenzus alapján és az összes BRICS-ország és maga Törökország szuverén döntésének tiszteletben tartásával” fog megszületni.

Ankara jelentkezése aggodalmakat váltott ki Nyugaton. Mark Rutte NATO-főnök azonban rámutatott, hogy Törökország együttműködése a gazdasági csoporttal nem mond ellent az Egyesült Államok uralta katonai szövetségben való tagságának.

Recep Tayyip Erdogan török elnök a múlt hónapban részt vett az oroszországi BRICS-csúcson, ahol Vlagyimir Putyin elnökkel is találkozott.

„Törökország eltökélt a BRICS-csoporttal folytatott párbeszéd fejlesztésére” – mondta Erdogan, megjegyezve, hogy országa már szoros kapcsolatokat alakított ki a csoport tagállamaival „a kölcsönös tisztelet és a hasznos együttműködés alapján”.

Kijelentette, hogy a BRICS-en belüli együttműködés elmélyítése és más hasonló formátumok hozzájárulhatnak a „méltányos globális fejlődés és biztonság” biztosításához.

Elolvasom a cikket