A kozmetikai termékektől a tisztítószereken át a pollenekig – szinte bármi okozhat ekcémás tüneteket. A szakemberek szerint egyes élelmiszerek is hatással lehetnek az tünetek megjelenésének gyakoriságára.
Az atópiás dermatitisz, vagyis az ekcéma egy gyűjtőfogalom, amely több gyulladásos bőrbetegséget foglal magában. Pontos okait nem tudjuk, de a tudósok szerint a genetika jelentős szerepet játszik a kialakulásában. Az ekcéma viszketéssel, bőrszárazsággal és kiütéssel jár. A tünetek közvetlen kiváltó okai között tudhatjuk a különböző krémeket, kozmetikumokat, samponokat, mosószereket, mosogatószereket, amelyek allergiás reakciót válthatnak ki, de ekcémát okozhatnak a pollenek, a poratkák, az állatok szőre, és a különböző illatanyagok is. Bár az ekcéma nem gyógyítható, arra azonban tudunk figyelni, hogy azokat a kozmetikumokat, tisztítószereket, krémeket elkerüljük, amelyek az allergiás reakciót kiválthatják.
Az orvosok összefüggéseket találtak az ételallergia és az ekcéma kialakulása között. Bizonyos élelmiszerek allergiás reakciót válthatnak ki a szervezetben és ez elősegíti az ekcéma fellángolását. Ételallergia esetén a szervezet úgy reagál egy bizonyos élelmiszerre, mintha az ártalmas, vagy veszélyes lenne, ennek következtében duzzanat, kiütés, viszketés alakulhat ki a test különböző pontjain.
Egy 2014-ben publikált kutatás szerint a csecsemőknél az ekcéma jelenti az elsődleges kockázati tényezőt az ételallergia kialakulásában. A tudósok egyelőre nem tudják, hogy miért. Azt azonban megállapították, hogy azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt rendszeresen szed probiotikumos készítményeket, és nem iszik tehéntejet, azoknál kisebb valószínűség szerint alakul ki az ekcéma. Bizonyos élelmiszerek elkerülése is segíthet az ekcéma tüneteinek enyhítésében.
Ezeket az ételeket érdemes elkerülni:
- tejtermékek
- kakaó és csokoládé
- glutént tartalmazó élelmiszerek
- cukor
- hüvelyesek
- szója
- adalékanyagok, tartósítószerek, feldolgozott élelmiszerek
- tojás
- alkohol
- Omega-6 zsírsavak, zsírban sült ételek.
Mivel az ekcéma gyulladásos bőrbetegség, így előnyös lehet azoknak az ételeknek az elkerülése, amelyek gyulladást okozhatnak a szervezetben. Fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsunk azokra a zsírokra, különösen a transzsírokra, amelyek elősegítik a gyulladás kialakulását: a hidrogénezett növényi olajok, margarinok, zsírban sült ételek, telített zsírok és a nagy mennyiségű omega-6 zsírsavak mind elősegíthetik az ekcéma tüneteit.
Az omega-3 zsírsavak azonban, amelyek megtalálhatók a halakban, lenmagban, repceolajban, és a zöld leveles zöldségekben gyulladáscsökkentő hatással bírnak.
Ezeken kívül a következő ételek segíthetnek a gyulladás csökkentésében:
- gyümölcsök (cseresznye, szeder, eper, áfonya)
- zöldségek (Kelkáposzta, spenót, brokkoli)
- teljes kiőrlésű gabonák (barna rizs, quinoa, teljes kiőrlésű kenyér)
- kurkuma
- gyömbér.