Miután a Covid-19 megelőzte a bolygó leghalálosabb fertőző betegségét, az ismét az élre tört. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új jelentése szerint a tuberkulózis (TBC) újra a legnagyobb gyilkos a fertőző kórokozók között, korábban a pandémia előtt foglalta el az első helyet, majd 2020-ban megelőzte a covid.
A WHO 193 ország adatait összesítve megállapította, hogy 2023-ban világszerte 1,25 millió ember halt meg tbc-ben, ami eltörpül a Covid–19 ugyanezen időszak alatt bekövetkezett 320 000 halálesethez képest. Összességében tavaly 10,8 millió ember betegedett meg tbc-ben, ami szerény növekedést jelent a 2022-es 10,7 millió esethez képest, és jelentős emelkedést a 2021-es 10,4 millió, illetve a 2020-as 10,1 millió bejelentett fertőzéshez képest.
2023-ban a fertőzések 87 százaléka mindössze 30 országban fordult elő, India, Indonézia, Kína, a Fülöp-szigetek és Pakisztán együttesen a teher 56 százalékáért felelt.
A Mycobacterium tuberculosis nevű kórokozó baktérium által okozott tuberkulózis , a tuberkulózis az esetek mintegy 85 százalékában kezelhető, de a kezelést nem kapó betegek közel 50 százalékát megöli.
„A tuberkulózis (TBC) megelőzhető és általában kezelhető betegség” – olvasható a WHO jelentésében. „Mégis, 2023-ban a tbc valószínűleg ismét a világ vezető, egyetlen fertőző kórokozó okozta halálozási okává vált, miután 3 évig a koronavírusos megbetegedés (COVID-19) váltotta fel, és csaknem kétszer annyi halálesetet okozott, mint a HIV/AIDS.”
„Sürgős intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy 2030-ig véget vessünk a globális tbc-járványnak, amely célt az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) valamennyi tagállama és az Egészségügyi Világszervezet is elfogadta” – írják a szerzők.
Annak ellenére, hogy a WHO ezt a célkitűzést „távoli célként” írja le, a továbbiakban „számos pozitív tendenciát” azonosít. Például annak ellenére, hogy a betegség visszatért a globális gyilkosok csúcsára, a tbc okozta halálesetek száma valójában évek óta – 2020 és 2021 kivételével – csökken, a 2023-as adat pedig jelentősen alacsonyabb a 2022-es 1,32 millió halálesetnél.
2021-ben a halálozások száma 1,42 millióval tetőzött, míg a jelenlegi számok jóval a járvány előtti, 2019-es 1,34 milliós halálozási szint alatt maradnak. Jelenleg hat új vakcina is van a III. fázisú klinikai vizsgálatokban, ami reményt ad arra, hogy a következő öt éven belül új kezelés állhat rendelkezésre.
Összességében azonban a tuberkulózis finanszírozása továbbra is messze elmarad a céltól. Tavaly például mindössze 5,7 milliárd dollár (USD) állt rendelkezésre a megelőzésre, diagnosztikai és kezelési szolgáltatásokra, szemben a WHO által 2027-re kitűzött évi 22 milliárd dolláros céllal.
Hasonlóképpen, a 2023-ban a tuberkulózis-kutatás finanszírozására fordított egymilliárd dollár jelentősen elmarad az évi ötmilliárd dolláros céltól.
„Az a tény, hogy a tbc még mindig ennyi embert öl és betegít meg, felháborító, holott megvannak az eszközeink a megelőzéshez, a felismeréshez és a kezeléshez” – mondta Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója egy nyilatkozatban. „A WHO minden országot arra ösztönöz, hogy tegyen eleget az ezen eszközök használatának kiterjesztésére és a tbc felszámolására tett konkrét vállalásainak”.