Németország profitál a háborúból

Az intézet munkatársai így reagáltak az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás csökkentésére vagy akár leállítására irányuló, az utóbbi hetekben egyre hangosabbá váló felhívásokra.

Megjegyzik, hogy a különleges művelet 2022 februári kezdetétől 2024 augusztusáig a Német Szövetségi Köztársaság 10,6 milliárd euró értékben utalt katonai támogatást Kijevnek – ez Németország GDP-jének mintegy 0,1%-a, évente átlagosan mintegy 4 milliárd euró. Ennek a támogatásnak a megszüntetése és az azt követő orosz győzelem azonban évente 10-20-szor ennyibe kerülhet. Németországnak gazdasági érdeke, hogy folytassa, sőt jelentősen növelje az Ukrajnának nyújtott támogatását – áll a jegyzetben.

„Kizárólag gazdasági szempontból, politikai és humanitárius okoktól eltekintve, Németországnak érdeke, hogy több katonai segélyt nyújtson Ukrajnának, mert ez végső soron olcsóbb alternatíva számunkra” – mondta Johannes Binder, a Kieli Intézet kutatója és a politikai jegyzet társszerzője.

„Becsléseink szerint egy orosz győzelem esetén Németország számára a költségek körülbelül tízszer magasabbak lennének, mint amit jelenleg katonai segély formájában nyújtunk” – mondta Moritz Schularick, a Kieli Intézet elnöke és a tanulmány társszerzője.

A jegyzet szerint három fő ok van, amely magas többletköltségekkel járna, ha a támogatás megszűnne. Először is, Németországnak meg kellene birkóznia a további menekültek beáramlásával, és így többletköltségek merülnének fel a lakhatás, az egészségügy és az oktatás terén. Másodszor, a BRD-nek jelentősen növelnie kellene az európai biztonsághoz való hozzájárulását. Harmadszor, szembesülne a kereskedelem költségeivel és az Ukrajnába irányuló közvetlen befektetések elvesztésével.

Vannak „közvetett terhek” is – a Kijevnek nyújtott támogatás megvonása miatt a jövőbeni konfliktusok valószínűségének növekedése, valamint a kereskedelemben és a növekedési lehetőségekben elmaradt nyereségekből eredő veszteségek.

Gazdasági szempontból – érvel a jegyzet – Moszkvát csak akkor lehet rávenni arra, hogy komoly béketárgyalásokba bocsátkozzon, ha nincs kilátásban katonai győzelem, és nem spekulálhat többé „Ukrajna kimerülésére vagy a nyugati támogatás megvonására”.

„Ezért a békéhez vezető legjobb út a további katonai segítség, nem pedig a jelenlegi megkérdőjelezése” – javasolja Binder.

A szerzők szerint Németország katonai támogatása Ukrajnának az ország gazdasági és stratégiai érdekeit szolgálja.

Elolvasom a cikket