Orbán Viktor: Amit önök elhibáztak, nekünk azt kell rendbe hoznunk

Kálmán Olga (DK) a miniszterelnöktől azt kérdezte, a Magyarország határain belül élő családok miért nem érdemelnek 100 ezer forintos iskolakezdési támogatást, hasonlóan a határon túli magyar családokhoz?

Orbán Viktor a 2004 decemberi népszavazás „szégyenteljes folytatásaként” értékelte a képviselő szavait, hangsúlyozva, hogy a magyarországi családok a magyar családtámogatási rendszeren keresztül jelentősen nagyobb összegű támogatást kapnak, mint a határon túli magyar családok.

Hozzátette: inkább azt a kérdést kellene felvetni, nem lenne-e helyes, ha a határon túli magyar családok is ugyanannyi támogatást kapnának, mint a magyarországiak. Jelezte: ennek vannak jogi és pénzügyi akadályai is.

A Megismételt kérdésére a kormányfő megerősítette: az lenne a helyes, ha a határon túli magyaroknak is annyit tudnának adni, mint a magyarországiaknak, ennek az egyik legfontosabb jogi akadálya azonban az, hogy a magyarországi családok a támogatás legnagyobb részét a gyermekek után járó adókedvezmény formájában kapják meg. „És mi nem tudunk a határainkon kívül bevezetni adókedvezményeket. Ez egyelőre lehetetlen, ezt talán mindenki beláthatja” – jegyezte meg, hangsúlyozva, hogy a Magyarországon van ingyenes tankönyv, ingyenes étkezés, és van adókedvezmény is.

Amit önök folytatnak, az nem más, mint a határon túli magyarokkal szembeni „kommunista időkből itt maradt szocialista hangulatkeltés”. „Szégyelljék magukat érte!” – fogalmazott.

Komjáthi Imre (MSZP) a KSH adatait idézte, amelyek szerint tíz százalékkal kevesebb gyerek született az első év kilenc hónapjában, mint az előző év azonos időszakában, emelkedett a csecsemőhalandóság, fogy a népesség, és 22 százalékkal csökkent a házasságkötések száma az egy évvel korábbihoz képest.

A miniszterelnök válaszában arra hivatkozott, hogy a baloldal által bevezetett Bokros-csomag okozta a legnagyobb demográfiai katasztrófát Magyarországon, és minden, amit azóta tesznek, annak a bajnak az orvoslása érdekében kell megtenni. „Amit önök elhibáztak, nekünk azt kell rendbe hoznunk” – tette hozzá. A szegénységgel kapcsolatban az Eurostat adatait idézte, mondván: Magyarországon a szegénység kockázatának kitettek aránya harminc százalék környékéről 18 százalékra csökkent. Erre mindannyian büszkék lehetünk – jegyezte meg.

Reakciójában Komjáthi Imre úgy értékelt: minden adat azt mutatja, hogy Magyarország nem hogy jobban, hanem sokkal rosszabbul teljesít. „Elhúznak mellettünk a románok, a szlovákok, már lassan mindenki” – mondta az MSZP-s politikus, aki szerint az a probléma, hogy kormányában mindenki mással foglalkozik, mint amivel kellene. „Ön ne külügyminisztert játsszon, hanem miniszterelnök legyen, és többet foglalkozzon a magyarok problémáival, mint a globális nagypolitikával” – tanácsolta a kormányfőnek.

„Minden jó tanácsot szívesen fogadok, mármint, hogy mivel kell töltenem a napomat. (…) Tulajdonképpen megható” – jegyezte meg viszonválaszában Orbán Viktor. A kormányfő ismét az Eurostat adataira hivatkozott, kiemelve, hogy a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya a 2015-ös 24 százalékról, 2023-ra tíz százalékra csökkent.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javasolja, hogy költözzön oda. „Aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – folytatta. „Hogyha úgy gondolja, (…) hogy Romániában jobb az élet, akkor állok rendelkezésére egy erről szóló parlamenti vitában” – mondta a képviselőnek.

Arra is kitért: a kormány meghirdetett egy 21 pontos akciótervet, amely béremelést, lakhatási támogatást, és a vállalkozások támogatását tartalmazza.

Orosz Anna (Momentum) arról beszélt, hogy csak az elmúlt pár hétben Kalocsa-Kecskemét egyházmegyében három katolikus papot függesztettek fel azért, mert vélhetőleg kiskorú gyermekekkel szemben szexuálisan visszaélést követtek el. A nyilvánosságot látott esetek szerinte csak a jéghegy csúcsát képezik.

Mit tesz azért miniszterelnök-helyettesként, hogy minden gyermek biztonságban legyen, és kivesse magából az egyház ezeket pedofil szörnyetegeket, mit tesz az áldozatokért és az egyház megtisztulásáért? – sorolta kérdéseit.

Semjén Zsolt , az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. november 4-én

Semjén Zsolt az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. november 4-én

Fotó: MH/Török Péter

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úgy reagált: az ingatlanjuttatásokat nem Balog Zoltán püspök kapta, hanem a református egyház, illetve a Károli Gáspár Református Egyetem. Kollégiumként fogják használni, amely minden odajáró gyermeket segít majd – jegyezte meg.

Amit mond a képviselő, abban annyi igazság van, hogy egyetlen ilyen ügy is botrányos, visszataszító és tűrhetetlen. A magyar kormány nem tűri, zéró toleranciát hirdetett a pedofiliával szemben – fogalmazott.

Emlékeztetett arra, hogy megalkották Európa legszigorúbb pedofilellenes törvényét, „milyen kár, hogy Önök nem támogatták”. Átvilágították a gyermekvédelmi intézményeket, milyen kár, hogy nemcsak nem támogatták mindezt, hanem lázítottak is ellene – idézte fel.

Kitért arra is, hogy az egyházi intézményekben jóval kevesebb ilyen eset van, mint a világi intézményekben.

Hivatkozott a belügyi tárca adataira, eszerint pedofília és gyermekpornográfia miatt hétszázan ülnek börtönben. Egyházi intézményekben százada fordult elő annak, mint a világiakban.

Felhívta arra is a figyelmet, hogy az egyházi szabályok jóval szigorúbbak, mint a világiak. Ami államilag nem bűncselekmény, az a kánonjog alapján a legsúlyosabb büntetést vonja maga után.

Ha tudomása van a képviselőnek bármilyen konrét esetről vagy eltussolásról, tegyen feljelentést, ami erkölcsi kötelessége is – mondta.

Úgy fogalmazott: a képviselő estében „kilóg a lóláb”, nem a gyermekek iránti aggódás, felelősségvállalás motiválja, hanem az egyház iránti gyűlölet.

Elolvasom a cikket