„Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kritériumai szerint egy adag alkohol 10 gramm tiszta alkoholnak vagy 12,7 ml alkoholnak felel meg. A mérsékelt alkoholfogyasztás napi egy vagy két ital, ahol egy ital 12 uncia sörnek, öt uncia bornak vagy 1,5 uncia szeszes italnak felel meg. Egy uncia 28,35 gramm” – magyarázta a szakértő – írja a Sports.kz.
Szerinte a mérsékelt mennyiség megválasztásakor figyelembe kell venni a szervezet általános állapotát és azt, hogy az illető egyáltalán fogyaszt-e alkoholt. Hiszen ez egy méreganyag, amely minden sejtre negatívan hat.
„Ennek megfelelően nemcsak a bélrendszer szenved, hanem más szervek is. Megsemmisülnek a májsejtek, amelyek egy-egy túlzott alkoholfogyasztás után egy hétig vagy egy hónapig gyógyulhatnak” – mondta Gabdulkhakova.
Az orvos hangsúlyozta, hogy a dohányzás és a túlsúly után a túlzott alkoholfogyasztás a korai halálozás harmadik leggyakoribb oka.
„A túlzott alkoholfogyasztás a reverzibilis artériás hipertónia egyik leggyakoribb oka, a nem ischaemiás dilatatív kardiomiopátia eseteinek mintegy harmadáért felelős, gyakori oka a pitvarfibrillációnak, és jelentősen növeli a stroke – mind az ischaemiás, mind a vérzéses – kockázatát” – mondta a szakértő.
Szerinte emellett az alkoholfogyasztás hátterében a vérsejtek ragasztása, az erek falának károsodása áll. Az alkohol feldolgozása következtében képződő toxinok az agysejtekre hatnak, agyödéma keletkezik, ezért van az úgynevezett másnapossági szindróma – hangsúlyozta a kiadvány beszélgetőpartnere.