A bárányhimlő ölhet is

A bárányhimlő nem ismeretlen betegség az emberiség számára, hiszen már régóta velünk él. A varicella vírus okozta megbetegedés tünetei viszonylag könnyen felismerhetőek. Láz, fáradság, étvágyvesztés, fejfájás, torokfájás jellemzi a betegséget a kezdeti szakaszban, később pedig megjelennek a bőrön a jellemző kiütések is.

Szerencsére a bárányhimlőn csak egyszer kell átesni, utána már a szervezetünk immunrendszere örökké képes felismerni a vírust. Ez azonban nem jelenti, hogy mindenki fiatalon el is kapta.

A vírusra jellemző kiütések általában 14-16 nappal a fertőzés után jelennek meg, tipikusan a háton, a fejen és a mellkason, onnan pedig a végtagok irányába terjednek tovább. A kezdetben viszkető piros kiütések később hólyagosra duzzadnak és megtelnek folyadékkal, amik az utolsó szakaszban kifakadnak és elszáradnak.

A varicella az egyik leginkább fertőző vírus, kontaktus esetén 90 százalékos az esélye, hogy megfertőz minket. Ezt érdemes megjegyezni, hiszen a gyerekek esetében a kór általában szövődmények nélkül zajlik, azonban felnőtt korban akár komoly, szövődmények is kialakulhatnak. Ezek egy része a gyerekeket is érintheti, hiszen a kiütések felsebesedésével nő a másodlagos fertőzés kialakulásának esélye, ugyanakkor felnőttek esetében akár szív- és agykárosodás is felléphet, terhes nők esetében pedig akár a magzatra is ártalmas lehet a vírus.

A megelőzés tekintetében a fertőtlenítés, míg kezelés tekintetében a tünetek enyhítésén van a hangsúly. Mint minden vírusos megbetegedés esetén, úgy itt is fontos a megfelelő folyadékbevitel, a lázcsillapítás és a speciális kenőcs beszerzése a viszketés enyhítésére.

Amennyiben azonban a tünetek rosszabbodnak, úgy mindenképp érdemes felkeresni az orvost, hiszen elképzelhető, hogy komolyabb gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

Elolvasom a cikket