Az „Imago Mundi” tábla, amelyet 1882-ben találtak Abu Habba város közelében, sokáig rejtély maradt.
Ez az ősi lelet, amely a Kr. e. 6. századból származik, geometriai ábrákat és ékírásos írást tartalmaz. A nemrégiben megfejtett feliratok segítettek a tudósoknak megérteni, hogy a tábla a világ legrégebbi térképét ábrázolja, amelynek középpontjában Babilon áll. A hátoldalán Irving Finkel, a British Museum kurátora nemcsak a világ Marduk isten általi teremtésének leírását találta, hanem az utazók számára hasznos utasításokat is. Különösen érdekes a „parsiktu” rejtélyes kifejezés említése, amely az özönvízről szóló ősi babiloni legendában is megtalálható. E legenda szerint Ea isten végtelen esőt zúdított a földre, amely elpusztította az emberiséget, és csak Utnapishtim és családja maradt életben. Egy óriási parsictu hajó mentette meg őket, amikor kikötött az Urartu hegynél.
Közben török régészek kutatásokat végeztek az Ararát-hegyen. Az Isztambuli Műszaki Egyetem és az Ağrı Egyetem szakemberei 2021 végén fejezték be a helyszín 3D-s szkennelését, ahol Ilhan Durupınar geográfus még az 1950-es években egy hajó körvonalaihoz hasonló képződményt fedezett fel. A hajó alakú mesterséges építményt 8-20 láb mélységben azonosították. A kőzetek további elemzése tengeri mikroorganizmusok és feldolgozott agyag maradványait találták meg.
Noé bárkája a bibliai Teremtés könyve szerint egy úszóképes doboz volt, amelyet Noé pátriárka épített. Az Illusztráció 1550-ből származik
Fotó: NorthFoto/H.Tschanz-Hofmann
Farooq Kaya, az Agrai Egyetem rektorhelyettese elmondta, hogy az emberi tevékenység nyomai a régióban a neolitikumból (i. e. 5500-3000) származnak, ami egybeesik az özönvíz becsült időpontjával. Ezt az időszakot a Columbia Egyetem klimatológusainak adatai is alátámasztják, akik bizonyítékot találtak a Fekete-tenger hatalmas kiterjedésére.
A biztató eredmények ellenére az „Imago Mundi” tábla megfejtése folytatódik, mivel a feliratok egy része sérült és további vizsgálatot igényel.