Németországban előre hozott választások jöhetnek

Olaf Scholz német kancellár nemrég arra kérte Franz-Walter Steinmeier köztársasági elnököt, hogy mentse fel a pozíciójából Christian Lindner pénzügyminisztert. Lindner korábban előre hozott választás kiírását szorgalmazta Scholznál, aki ezt elutasította. Nem sokkal később a kancellár egy sajtótájékoztatón bejelentette: január 15-én bizalmi szavazást tartanak a német parlamentben, ha ott megbukik, akkor márciusra új választásokat írnak ki Németországban.

Vagyis a jelek szerint a hármas pártszövetség mindössze három év kormányzás után megbukhat. A koalíciós bizottság szerda esti, utolsó ülésén az SPD, a Zöldek és az FDP nem talált kompromisszumos megoldást a költségvetéssel kapcsolatos vitákra. Ennek eredményeként Scholz elbocsátotta Christian Lindner pénzügyminisztert.

Lindner menesztését a kancellár azzal indokolta, hogy biztosítani kell az ország stabilitását és a kormány számára a megfelelő cselekvési szabadságot ahhoz, hogy továbbra is meg tudja hozni az ország számára szükséges döntéseket. Úgy vélte, hogy Lindner előrébb helyezte pártjának érdekeit a kormányéinál.

Robert Habeck alkancellár ezt követően kijelentette, hogy a Zöldek teljesítik vállalt kötelességeiket, és hozzá kívánnak járulni ahhoz, hogy a kormány stabil tudjon maradni Németország és az Európai Unió érdekében.

Christian Lindner sajtótájékoztatóján arról beszélt: Olaf Scholz nem ismerte el, hogy az országnak új gazdasági modellre van szüksége. Azt mondta, a kancellár egyebek között arra akarta rákényszeríteni, hogy pénzügyminiszterként helyezze ideiglenesen hatályon kívül az ország gazdasági stabilitását biztosító adósságféket, amelyet Németországban az alkotmány is magában foglal.

Robert Habeck alkancellár és Annalena Baerbock külügyminiszter az este folyamán kiadott nyilatkozataikban kiemelték, sajnálják a koalíció felbomlását, és szükségtelennek nevezték azt.

Elolvasom a cikket