A cukorbetegségben szenvedő egyének szervezete nem termel elég inzulint, amely elengedhetetlen a vércukorszint szabályozásához, és amelyet ezért mesterségesen kell pótolniuk. Amennyiben ez nem történik meg, úgy a beteg vércukorszintje folyamatosan magas lesz, ez pedig akár halálos következményekkel is járhat.
Az egyik leggyakoribb és legveszélyesebb következménye a kezeletlen cukorbetegségnek diabetikus ketoacidózis (DKA), amely során a folyamatos magas vércukorszint az anyagcsererendszerben is károkat okoz. A tünetek jellemzően a hasfájdalom, nehéz légzés, szomjúság, fejfájás, kiszáradás és hányás is lehetnek. Amennyiben nem kezelik, úgy a DKA akár halálos is lehet.
A másik nagyon nagy kockázat a szívet és az érrendszert érinti, miután a betegség a hízásra is hajlamosít, így mindenképp érdemes figyelni a megfelelő étkezésre, ezzel mérsékelve a magas vérnyomást, az infarktus és magas koleszterin kockázatát.
Az azonban minden kockázatról elmondható, hogy a megfelelő aktív életmóddal, egészséges táplálkozással és vitaminpótlással jelentősen csökkenthetőek, így ezekkel tehetünk legtöbbet saját egészségünkért.