A cukorbetegséget általában két kategóriába sorolják: az 1-es és a 2-es típusúba – tájékoztat a Health.com.
Az 1-es típusú cukorbetegségben az immunrendszerből származó antitestek elpusztítják az inzulint termelő sejteket. Az állapot hirtelen kezdődhet, és általában gyermekeknél diagnosztizálják. Másrészt a 2-es típusú cukorbetegség leggyakrabban felnőtteknél alakul ki az inzulinrezisztencia miatt, amely magas vércukorszintet okoz.
A valóságban a cukorbetegség sokkal bonyolultabb. Egy 2018-as tanulmány szerint az elemzett cukorbetegségek több mint három százaléka nem sorolható be egyértelműen sem az 1-es, sem a 2-es típusba. A cukorbetegség legalább egy másik, gyakran 1,5-ös típusnak nevezett formában is jelentkezhet. Ez a diabétesztípus, magyarázta dr. Ping H. Wang, a kaliforniai Duarte-ban található City of Hope Medical Center Diabétesz-, Endokrinológia- és Anyagcseretanszékének vezetője és professzora mind az 1-es, mind a 2-es típus jellemzőivel rendelkezik.
Mi az 1,5-ös típusú cukorbetegség?
Az 1-es típusú cukorbetegséghez hasonlóan az 1,5-ös típusúnak is van egy autoimmun összetevője, amely azt jelenti, hogy az ön immunrendszerének antitestjei tévesen elpusztítják az inzulint termelő hasnyálmirigysejteket.
Az inzulin az a hormon, amely ahhoz szükséges, hogy a vércukor a véráramból a sejtekbe kerüljön. Enélkül a glükóz felhalmozódik a vérben, amely potenciálisan életveszélyes szövődményekhez vezet.
Az 1-es típusú cukorbetegséggel ellentétben azonban az 1,5-ös típusú cukorbetegséget nem kell azonnal inzulinnal kezelni. Emellett általában nem gyerekeknél, hanem felnőtteknél diagnosztizálják.
Ezek a tényezők a 2-es típusú cukorbetegséghez teszik hasonlóvá, ahogy az is, hogy sokkal fokozatosabban fejlődik, mint az 1-es típusú cukorbetegség, magyarázta dr. John B. Buse PhD, a Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem Orvosi Karának Diabéteszközpontjának igazgatója.
„Ezt a kifejezést olyan betegek leírására használják, akiknél a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek csökkent működése miatt valamilyen szinten csökkent az inzulintermelés” – magyarázta dr. Deena Adimoolam, a Summit Health súlykontroll-specialistája a Fair Lawnban. Az 1,5-ös típusú cukorbetegek képesek némi inzulint termelni, de nem eleget, és idővel előfordulhat, hogy egyáltalán nem termelnek.
Az 1,5-ös típusú cukorbetegség azonban nem orvosi kifejezés, és egyes szakértők ellenzik a használatát. Az állapotot leggyakrabban a felnőttek látens autoimmun cukorbetegségével (LADA) hozzák összefüggésbe, és gyakran használják szinonimaként ezzel az állapottal.
Az 1,5-ös típusú cukorbetegség okai
Senki sem tudja, hogy az antitestek, amelyek általában az idegen betolakodók ellen védekeznek, miért döntenek úgy, hogy inkább elpusztítják a szervezet inzulintermelő sejtjeit.
A genetika a cukorbetegség minden formájában szerepet játszik. Az 1,5-ös típusú cukorbetegség genetikai összetevőjével kapcsolatos kutatások azt találták, hogy átfedéseket mutat az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegséggel. Az 1-es típusú cukorbetegséggel azonban több közös vonása van, mint a 2-es típusú cukorbetegséggel.
Még akkor is, ha a gének is szerepet játszanak, a betegségtől függetlenül általában egy környezeti kiváltó ok indítja el a folyamatot.
„Megfelelő genetikai hajlammal kell rendelkezni, de valaminek el kell indítania az immunrendszert afelé, hogy elpusztítsa az inzulint termelő sejteket” – magyarázta dr. Buse. „Nem világos, hogy melyek ezek a tényezők.”
A kutatások összefüggést fedeztek fel a testtömeggel, a vírusfertőzésekkel és a stresszel kapcsoaltosan, de semmi sem biztos. Az is lehetséges, hogy a 2-es típusú cukorbetegség 1,5-ös típusú diabéteszbe alakul át.
„Néhány 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő, nem jól kontrollált betegnél (…) idővel béta-sejt-kiégés alakulhat ki, amikor a hasnyálmirigyük kevesebb inzulint termel” – mondta Ddr. Adimoolam.
Az 1,5-ös típusú cukorbetegség tünetei
Az 1,5-ös típusú cukorbetegség kezdetekor általában nincsenek tünetek. Ez azért van, mert a béta-sejtek fokozatosan pusztulnak el. Így az élet általában a megszokott módon folytatódik. Ráadásul a cukorbetegség szövődményei általában évtizedek alatt alakulnak ki – magyarázta dr. Buse.
Dr. Buse szerint az LADA-val diagnosztizált felnőtteknél általában akkor jelentkeznek a tünetek, amikor a béta-sejtek száma már a tipikusnak körülbelül tíz százalékára csökken.
Ha a tünetek egyszer megjelennek, azok hasonlóak a cukorbetegség más formáihoz, és általában a magas vércukorszint okozza őket. Dr. Adimoolam szerint a tünetek a következők lehetnek:
- homályos látás
- fokozott vizelés
- fokozott szomjúság
- fokozott éhségérzet
- fokozott élesztőgombás fertőzések
- fogyás
- fáradtság
Egyesek csak a diabéteszes ketoacidózis (DKA) kialakulása után tapasztalják ezeket a tüneteket. Ez a, potenciálisan életveszélyes állapot akkor következik be, amikor a sztratoszférikusan magas vércukorszint veszélyesen magas savszinthez vezet a véráramban.
Az 1,5-ös típusú cukorbetegség hosszú távú szövődményei hasonlóak az 1-es és 2-es típusú cukorbetegséghez, mint például a szívbetegség kialakulásának fokozott kockázata. Az 1,5-ös típusú cukorbetegségben szenvedő embereknél mikrovaszkuláris szövődmények (a kis erekben jelentkező problémák) is kialakulhatnak – beleértve a neuropátiát, a retinopátiát és a nefropátiát.