A koleszterin a szervezet legfontosabb eleme a sejtek építéséhez. A vitaminok közvetlenül részt vesznek a zsíranyagcserében. Támogatják a koleszterin megfelelő termelődését, csökkentik az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), az úgynevezett „rossz” koleszterin szintjét, erősítik és védik az ereket, megakadályozzák a koleszterinplakkok kialakulását, és csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát – írja a Sports.kz.
A fentiek miatt azoknak, akik magas koleszterinszintben szenvednek, vitaminokat kell fogyasztaniuk.
Mely vitaminok nélkülözhetetlenek, és mely élelmiszerekben találhatók meg
A fontos vitaminok hiányának pótlására természetesen beveheti őket komplexen, tabletta formájában. Ha azonban nem rajong a gyógyszeres kezelésért, akkor az összes szükséges vitamint be lehet szerezni az élelmiszerekből. Íme, mire kell a nutriciológus szerint figyelni és beiktatni az étrendbe.
B-vitaminok – ezek a vitaminok, különösen a B3, B6, B12, folsav és biotin, segítenek csökkenteni a koleszterinszintet és ennek következtében a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Szakértőnk szerint olyan élelmiszerekben találhatók meg, mint a hús, baromfi, belsőségek (máj és szív), halak, tenger gyümölcsei, sajt és túró, diófélék és magvak, leveles zöldségek, gyógynövények, gabonafélék és hüvelyesek.
E-vitamin – gátolja a koleszterin szintéziséért felelős enzimek aktivitását, megakadályozza az ateroszklerotikus plakkok kialakulását, és javítja az érfal állapotát. Ennek a vitaminnak a jó tartalma megtalálható a növényi olajokban, diófélékben és magvakban, tőkehalmájban, avokádóban, spenótban.
C-vitamin – segít csökkenteni a „rossz” koleszterin szintjét a vérben. A legjobb, ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyek nemcsak C-vitaminban, hanem pektinben is gazdagok, ami szintén csökkenti a koleszterinszintet – ezek a citrusfélék (különösen a grapefruit), az eper, a paradicsom, a burgonya, a spenót.
D-vitamin – serkenti a koleszterin szintézisét a szervezetben, csökkenti annak tartalmát, és részt vesz az anyagcserében. A D-vitamin megtalálható a zsíros halakban, tojásban és tejtermékekben, de nem olyan mennyiségben, hogy fedezze a napi szükségletet. „Szintén nagyon gazdag D-vitaminban a tőkehalmáj, de nagy mennyiségben nem szabad fogyasztani, hogy ne találkozzunk az A- és E-vitamin feleslegével” – kommentálja szakértőnk.
P-vitamin (rutin) – védi a szervezetet a koleszterin felhalmozódásától. A rutin megtalálható a citrusfélékben, bogyós gyümölcsökben, csipkebogyóban, szőlőben, teában, olajbogyóban és zöld hajdinában.
Omega-3 és rostok – ezek szintén fontosak a normál koleszterinszint fenntartásához. Megtalálhatók a leveles zöldségekben, zabpehelyben, árpában, gombában, banánban és hüvelyesekben.
Napi normák a vitaminok szedésére
A szakértő szerint, hogy a koleszterinszint ne növekedjen, a következő mennyiségben kell a vitaminokat szedni. Magasabb dózisokat használnak, de azokat egyénileg kell kiválasztani egy szakemberrel.
– B3-vitamin – 20 mg,
– B4-vitamin – 500 mg,
– B5-vitamin – 5 mg,
– B6-vitamin – 2 mg,
– B7-vitamin – 50 mcg,
– B8-vitamin – 500 mcg,
– B9-vitamin – 400 mcg,
– B12-vitamin – 3 mcg,
– E-vitamin – 15 mcg,
– C-vitamin – 100 mcg,
– D-vitamin – 15 mcg (65 év felettieknek – 20 mcg),
– P-vitamin – 50 mg.