A kínai Wenzhou-i Orvosi Egyetem csapata által elemzett adatok azt mutatták, hogy azok, akik legalább hét órát alszanak éjszakánként, az élet későbbi szakaszában lényegesen jobb egészségi állapotban vannak.
„A sikeres öregedést 2020-ban értékelték és úgy határozták meg, hogy az ember mentes a főbb krónikus betegségektől, nincs fizikai károsodás, magas a kognitív funkciója, jó a mentális egészsége és aktívan részt vesz az életben” – írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.
A vizsgálati időszak végére mindössze 455 személy (13,8 százalék) érte el a sikeres öregedés kritériumainak minden részletét. Közülük 307-en (mintegy kétharmaduk) következetesen több mint hét órát aludtak éjszakánként.
A résztvevőket öt csoportba osztották a négy év alatt tapasztalt alvási szokásaik alapján: hosszú stabil (8-9 óra alvás rendszeresen), normál stabil (7-8 óra alvás rendszeresen), csökkenő (átlagosan 8 óra fölöttiről 6 óránál kevesebbre), növekvő (átlagosan 6 óránál kevesebbről 8 óra fölé) és rövid stabil (5-6 óra alvás rendszeresen).
A sikeres öregedés esélye szignifikánsan nagyobb volt a hosszú stabil és a normál stabil csoportban (17,1 százalék, illetve 18,1 százalék), mint a csökkenő (9,9 százalék), a növekvő (10,6 százalék) és a rövid stabil (8,8 százalék) csoportban.
A kutatócsoport olyan tényezőket vett figyelembe elemzésükben, mint a testsúly, a nem és az alkoholfogyasztás, bár a tanulmány jellege miatt nem lehet közvetlen ok-okozati összefüggést igazolni.
Korábbi kutatások is kiemelték az éjszakai hét órát, mint az alvás és a jó öregedés potenciális aranypontját. Azt is tudjuk, hogy az alvás és a fizikai és mentális egészségi problémák széles skálája között kapcsolat van.
Kínában, ahol a kutatást végezték, az egyik leggyorsabban öregedő népesség él a világon – de ez egy globális probléma. Ahogy a világ öregszik, nekünk is gondoskodnunk kell arról, hogy egészséges maradjon. „Ezek az eredmények aláhúzzák, hogy a krónikus alváshiány, valamint a növekvő és csökkenő alvási időtartam mintái nem pusztán az életkorral összefüggő változások. Sokkal inkább a sikeres öregedésre való törekvés akadályainak kulcsfontosságú mutatóiként jelennek meg” – írják a kutatók.