Az emberi agynak három fő része van: nagyagy, kisagy és agytörzs. Az agy legfontosabb része az agytörzs, amely fontos vezérlőközpontokat tartalmaz a szív és a tüdő számára.
Az agysejtek egész életünk folyamán képesek a regenerációra. A neurogenezis, azaz az új agysejtek képződése minden egyes nap megtörténik.
Az agyi teljesítmény azonban fokozható, ugyanis egyes tanulmányok arról számoltak be, hogy a tápanyag-hiányosságok hozzájárulhatnak az életkorral összefüggő, kognitív hanyatláshoz, illetve a memóriacsökkenéshez. Mutatjuk, hogy milyen tápanyagok segítik az agy jobb működését!
A tiamin egy olyan B-vitamin, amely megtalálható az agyban és az idegszövetben. Szerepet játszik az idegimpulzusok vezetésében, és hiánya krónikus memóriazavarhoz is vezethet.
A folát, vagyis a B9-vitamin fontos szerepet játszik az aminosavak szintézisében és az idegszövet kialakulásában. Ha rendszeresen folátban gazdag ételeket fogyasztunk, akkor a memóriánkat is javíthatjuk.
A C-vitamin egy olyan esszenciális vitamin, amelynek legmagasabb koncentrációja az agyban található. A C-vitamin fontos a dopamin nevű neurotranszmitter szintézisében, illetve az oxidatív stressztől is védi az agyat.
A kalcium is fontos szerepet játszik az egészséges agyműködésben, ugyanis idegsejthírvivőként is működik, és az idegek működését is szabályozza.
A magnézium mint ásványi anyag javítani tudja a hosszú távú és a munkamemóriát. Fontos szerepet játszik az impulzusok átvitelében is. Hiánya neurológiai problémákat okozhat.
A cink hiánya is neurológiai és pszichológiai rendellenességekhez vezethet. Például az Alzheimer-kórban és a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél a cink homeosztázisának megváltozását tapasztalták.
Az intellektuális teljesítmény elősegítése és fokozása érdekében nagyon lényeges, hogy omega–3 zsírsavak is szerepeljenek az étrendben. Az omega–3 zsírsavak segítik a gondolkodást, a gondolatfeldolgozást, az emlékezést és a tanulást. Egyes kutatások szerint mivel segítenek a memória megőrzésében, így segíthetnek megelőzni a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását is. Az omega–3 zsírsavak forrásai közé tartoznak a diófélék, a lenmag és a chiamag.
Egy másik jelentős antioxidáns, amelyről ismert, hogy védelmet nyújt a demencia, különösen az Alzheimer-kór ellen, nem más, mint a likopin. A likopin egyik nagy előnye a szív és nyak körüli erek egészségének a megőrzése. A likopin főleg a piros és narancssárga zöldségekben található meg nagyobb mennyiségben, például a paradicsomban és a görögdinnyében.
A hangulatot és a mentális teljesítményt nagyban befolyásolja a B-vitaminok bevitele. Ez egy másik olyan tápanyag, amely csökkenti a demencia kialakulásának az esélyét, illetve nagyon hatékony a memória megőrzésében és annak teljesítményének fokozásában. A B-vitamin segít csökkenteni a szorongást, a depressziót, a stresszt, a migrént és a szívbetegségek kockázatait.
Az E-vitamin egy fontos antioxidáns, amely megakadályozhatja vagy lassíthatja a kognitív hanyatlást, és javíthatja a memóriát. Kiváló E-vitamin-forrásnak számítanak a zöld leveles zöldségek és a növényi olajok.