Füst
Andrew Whittamore orvos elmondta, hogy a máglyák és a tűzijátékok füstje, amelyek vegyi anyagok keverékével készülnek, káros a tüdőre. Ez azért van, mert nitrogén-dioxidot, kén-dioxidot és részecskéket tartalmaznak.
A füst és a hasonló vegyi anyagok belélegzése irritálhatja a légutakat. Emellett potenciálisan életveszélyes asztmás rohamokat is kiválthatnak, akárcsak a tűz füstjének belélegzése.
Hideg levegő
Ha már van valamilyen speciális tüdőbetegsége, például asztmája vagy COPD-je, a tél beköszöntével súlyosbodhatnak a tünetei. Ez azért van, mert a hideg levegő miatt beszűkülhetnek a légutak, ami növelheti a termelődő nyálka mennyiségét, és megnehezítheti a légzést.
A hideg, száraz levegő olyan tüneteket is súlyosbíthat, mint a légszomj, a köhögés és a zihálás. Emellett gyengíti az immunrendszert, ami megnehezíti a légúti fertőzések, például a megfázás és az influenza elleni küzdelmet.
Légúti vírusok
A légúti vírusok, például az influenza, leggyakrabban októberben kezdenek terjedni. Ennek oka, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel találkoznak és gyűlnek össze otthon, ami azt jelenti, hogy a vírusok könnyebben terjedhetnek.
A megfázás vagy az influenza kiválthatja az asztmát vagy súlyosbíthatja a tüdőbetegséget.
Ha megbetegszik, figyelje a tüneteket, és keresse fel orvosát a megfelelő kezelés érdekében.
Az influenza súlyos betegség lehet, különösen, ha már van tüdőbetegsége, és az influenza elleni védőoltás beadása csökkenti a kockázatot.
Penészgomba
A falakon, mennyezeteken vagy csempéken lévő bolyhos fekete, fehér vagy zöld foltok nagyon károsak lehetnek az egészségre.
Ha allergiás a penészre, olyan tüneteket okozhat, mint a köhögés, a zihálás, a tüsszögés és a könnyező szemek.
Télen a penész jobban elterjedhet az épületek belsejében, mivel a hőmérséklet csökkenésével a felületeken lecsapódik a páralecsapódás.
„A penész veszélyes a tüdőbetegek számára, mivel növelheti az asztmás roham vagy a COPD súlyosbodásának valószínűségét” – mondta az orvos.
A hideg hónapokban gyakran szellőztessen és fűtsön rendszeresen. Ez az egyik leghatékonyabb módja a beltéri penész elleni küzdelemnek, mivel segít csökkenteni a páralecsapódást.
Por
A por a körülöttünk lévő mindenről leváló szerves és ásványi részecskék.
Amikor az emberek belélegzik, a porszemcsék bejutnak a légutakba és a tüdőbe. A porral együtt nehézfémeket és toxinokat is belélegzünk, ami mérgezést okoz.
Ezenkívül a por poratka is tartalmaz poratkákat, amelyek élőhelye a szőnyegek, kárpitozott bútorok és sok más tárgyak bolyhosodása. Emiatt a poros helyiségekben az asztmás emberek állapota romlik.