A vizsgálatban 611, Kínában élő, 55 éves vagy idősebb felnőtt vett részt. A vizsgálat kezdetén valamennyiüknek normális volt a vérnyomásuk – tájékoztat a Sports.kz.
A résztvevőket két csoportra osztották: 298 továbbra is konyhasót használt, 313 pedig egy 62,5 százalék nátrium-kloridból, 25 százalék kálium-kloridból és 12,5 százalék aromából álló sóhelyettesítőt.
A következő két év során a sóhelyettesítő csoport résztvevőinél negyven százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki magas vérnyomás, mint azoknál, akik továbbra is a hagyományos sót fogyasztották.
A tanulmány szerzői azt is megállapították, hogy a sóhelyettesítés a vizelet nátriumszintjének és a vérnyomásnak a csökkenésével is járt ez a hatás hasonló a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekéhez. Ez magyarázhatja a halálozás kockázatának csökkenését.
A normális vérnyomás 120 mmHg/80 mmHg alatti érték. A 120 és 129 közötti szisztolés vérnyomás (80 mmHg alatti diasztolés vérnyomás mellett) emelkedettnek számít.
A szerzők továbbá elismerik, hogy a vizsgálatokban nem teszteltek néhány sóhelyettesítőt, és néhányat a résztvevők maguk vásároltak ahelyett, hogy a kutatók által biztosítottakat használták volna.
Napi sófogyasztás
Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége azt tanácsolja, hogy naponta legfeljebb 2300 milligramm sót fogyasszunk, ideális esetben 1500-at.
Fontos, hogy ha az ételek nagy részét már elkészítve vásárolja, vagy étteremben rendel, fennáll a veszélye annak, hogy túl sok sót fogyaszt.
Számos jele van annak, hogy túl sok nátriumot fogyaszt, például hasi puffadás vagy duzzanat, fáradtság, magas vérnyomás, fokozott szomjúság vagy gyakori vizelés.
A sófogyasztás csökkentése tehát csak egy lépés a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának gyógyszer nélküli csökkentéséhez. Az egészséges táplálkozás, a dohányzásról való leszokás és a testmozgás szintén alapvető fontosságú.
„A sóhelyettesítők nem jelentenek „csodaszert”. De segíthetnek a szívbetegségek elkerülésében” – jegyezték meg a kutatók.