1946 nyarán a világ szemtanúja volt a nukleáris kísérletek és a kulturális változások megrázó eseményeinek. Abban az évben, júliusban a Keresztút hadművelet keretében amerikai atombombát teszteltek a Marshall-szigeteken található Bikini-atollnál. A teszt demonstrálta a nukleáris fegyverek pusztító erejét, és a térség jelentős radioaktív szennyeződését eredményezte, amelynek hatásait a mai napig érezzük – írta a gismeteo.ru.
Ugyanebben az évben Louis Réart francia tervező bemutatta a világnak az új fürdőruhát, a bikinit, amely hatalmas közfelháborodást keltett, és a divat új korszakának jelképévé vált. Réart a Bikini-atoll tiszteletére választotta termékének a nevét, hogy hangsúlyozza az úszódressz robbanásszerű hatását a világra. A kilátszó köldökkel rendelkező minta azonnal stílusikon lett, a Vatikán és konzervatív körök elítélése ellenére.
Érdekes módon ezzel párhuzamosan egy másik francia tervező, Jacques Heim bemutatta „Atome” nevű fürdőruháját, amelyet a „világ legkisebb fürdőruhájaként” emlegettek.
Az „Atome” konzervatívabb volt – a köldökrészt takarta –, így Reard bikinijét úgy reklámozták, mint „a világ legkisebb fürdőruhájánál is kisebb fürdőruhát”. Ezt a versenyt, a provokatívabb dizájnnak köszönhetően, Réar nyerte meg.