Van egy meglepően egyszerű módja a gyors kijózanodásnak

Becslések szerint évente hárommillió ember hal meg alkohollal kapcsolatos okok miatt. Sok esetben ez hosszú távú túlfogyasztással függ össze, de van, amikor egy extrém ivászat következménye, és nem áll rendelkezésre kórházi ellátás.

Dr. Joseph Fisher, a kanadai University Health Network munkatársa megjegyezte, hogy amint az etanol a véráramba kerül, 90 százaléka a májban történő metabolizáció révén tisztul ki, amely szervet nem lehet siettetni. A dialízisen kívül jelenleg csak a tünetek kezelését lehet tenni valakinek, akinek veszélyesen magas a véralkoholszintje, például az agy megfelelő oxigénellátásának biztosítását.

Az alkohol kiürülésének másik 10 százaléka a vesén és a tüdőn keresztül történik. Ez utóbbi az oka annak, hogy a légzésvizsgálat kimutatja a véralkoholkoncentrációt, és a kilélegzett levegő szaglásából meg tudjuk állapítani, hogy valaki ivott. Fisher és munkatársai arra gondoltak, hogy a keményebb és gyorsabb légzés gyorsabban feldolgozhatja az alkoholt. Az ötletet már alkalmazták a kevésbé szórakoztató módon szerzett káros vérszennyeződések, például a szén-monoxid eltávolítására.

A Scientific Reports című szaklapban a csapat felfedi, hogy az ötlet működhet, de némi segítségre van szükség. „Nem lehet csak úgy hiperventilálni, mert egy-két percen belül elszédülnénk és elájulnánk” – mutatott rá Fisher egy nyilatkozatban.

A szén-dioxid ugyanis mindazokért a károkért, amelyeket a légkörben okoz, létfontosságú szerepet játszik a véráramban, és a túl gyors légzéssel az etanollal együtt kiürül. Ha a végtagok bizsergése és a szédülés nem hagyja abba a túlhajtott légzést, az ájulás fogja megállítani.

Dr. Fisher és csapata létrehozott egy olyan eszközt, amely a kilélegzett CO₂ egy részét felfogja, és belégzéskor visszavezeti a szervezetbe, így a gáz optimális szintjét tartja fenn a véráramban, miközben az alkohol folyamatosan távozik. „Ez egy nagyon egyszerű, low-tech eszköz, amelyet bárhol a világon el lehet készíteni: nincs szükség elektronikára, számítógépre vagy szűrőkre – mondta dr. Fisher. – Szinte megmagyarázhatatlan, hogy miért nem próbáltuk ki ezt már évtizedekkel ezelőtt.”

A kísérletben részt vevők képesek voltak háromszorosára növelni az etanol-eliminációt. A résztvevők unalmasnak, de nem kellemetlennek találták a folyamatot. Ha más nem is, Fisher eszköze hasznos lehet azok számára, akiknek gyorsan ki kell józanodniuk a túlzásba vitt ivás után.

Elolvasom a cikket