MH/MTI
2024. november 14. csütörtök. 18:07
Varga-Bajusz Veronika a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikumának és az Országos Polgárőr Szövetségnek a szervezésében zajló 10 éves ifjú polgárőr képzéssel egybekötött 25 éves rendészeti képzés ünnepélyes rendész fogadalomtételi ünnepségen arról beszélt, hogy a Kiskunhalason működő rendvédelmi oktatás országos szinten is példaértékű.
Az államtitkár kijelentette: a jövő rendvédelmi szakemberei fogadalmukkal olyan hivatás mellett köteleződnek el, amely rendkívüli felelősséggel és odaadással jár.
Felidézte, hogy a magyar szakképzés átalakítása 2020 óta számos területen segíti a jövő szakembereinek felkészítését, így a rendészeti szakterületen is.
Varga-Bajusz Veronika szerint a teljeskörűen átalakított szakképzési rendszer eredményei már most érzékelhetőek, hiszen az elmúlt években nemcsak a jelentkezők száma emelkedett jelentősen, hanem a tanulmányi eredmények is folyamatosan javulnak, különösen a technikumokban, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyolcadik évfolyamot végzettek körében.
Mint mondta, a szakképzés megújításának fontos része az ösztöndíjrendszer reformja is, amely az ágazati alapoktatás ideje alatt minden tanulót havi ösztöndíjjal támogat. A tanulmányaik előrehaladtával és a duális képzésben való részvétellel pedig már munkabér formájában is folytathatják ezt a támogatást – fogalmazott.
Hozzátette, a pályakezdési juttatás is segítséget nyújt a fiataloknak a szakmai életútjuk elindításában, hiszen sikeres vizsgát követően akár 300 ezer forintot is igénybe vehetnek egyszeri, vissza nem térítendő támogatásként.
Az államtitkár közlése szerint ma már nincs szükség arra, hogy a fiatalok választani kényszerüljenek a szakmai végzettség és a diploma között, hiszen a szakképzés egyenes utat biztosít a felsőoktatásba.
Ezt a jövőképet egészíti ki az a négymillió forintos, szabadon felhasználható munkáshitel, amely a 17 és 25 év közötti fiatalok életkezdését segíti. Ezzel az új lehetőséggel a fiatalok nemcsak szaktudással és tapasztalattal kezdhetik a pályafutásukat, hanem olyan anyagi támogatással is, amelynek köszönhetően stabil alapokat építhetnek jövőjükhöz, megvalósíthatják céljaikat – fogalmazott.
Varga-Bajusz Veronika hangsúlyozta: „aki tehát a technikumot választja, biztos alapokat épít saját jövőjéhez, és egy olyan karrierút lehetőségét, amely mind anyagilag, mind szakmailag elismerést hozhat számára”.
A jubileumi ünnepség alkalmából Pintér Sándor belügyminiszter „a rendészeti szakképzés több évtizeden át végzett kimagasló szakmai tevékenysége elismeréséül” miniszteri elismerő oklevélben részesítette a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum Dékáni Árpád Technikumot. Az oklevelet Kovácsné Szekér Enikő, a tárca személyügyi helyettes államtitkára adta át Molnár Nándornak, a technikum igazgatójának.
A helyettes államtitkár az elismerés átadását követően elmondta, hogy országszerte 86 rendvédelmi pályaorientációs képzést végző intézmény működik, de a kiskunhalasi technikum kiemelkedik ezek közül, és az egyik legfontosabb stratégiai partnere a Belügyminisztériumnak, illetve a rendvédelmi szerveknek.
Papp Gyula, a Kiskunhalasi Szakképzési Centrum főigazgatója arról beszélt, hogy a következő, a 2025/26-os tanévben a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel együttműködve meghirdetik és elindítják az okleveles technikus képzést is. A lehetőség az intézményben zajló munka, az oktatóik elismerése – tette hozzá.
Az ünnepség keretében a 9. évfolyam harminc rendésze tette le fogadalmát, majd Molnár Nándor igazgató az iskola elismeréseként átvette a polgárőrség legrangosabb kitüntetését, a Kopácsi Sándor Polgárőr Érdemrendet.