A Tasnim iráni hírügynökség arról számolt be, hogy az iráni haditengerészet egy Alborz típusú rombolót küldött a Vörös-tengerre.
A cikk egyúttal kiemelte, az iráni haditengerészet három óceáni parancsnokságot állított fel, melyek az Indiai-, a Csendes- és az Atlanti-óceánon végzett küldetéseket felügyelik. A Vörös-tengeren 2009 óta állomásoznak iráni hadihajók a hajózási útvonalak biztosítása és a kalózok visszaszorítása érdekében.
Objektum doboz
Noha a híradások nem részletezik a teheráni célokat, a nemzetközi portálok kiemelték, a lépésre azután került sor, hogy a nyugati országok is fokozottabb jelenlétet helyeztek kilátásba.
Hétfőn a brit védelmi miniszter figyelmeztetett: London közvetlen lépésektől sem riad vissza, ha a jemeni húszik ismét támadják a hajókat.
Tervek szerint London és Washington közösen lépnének fel a vörös-tengeri helyzet normalizálása érdekében. Azt sem tartják kizártnak, hogy jemeni szárazföldi célpontok ellen indítanának támadásokat. Amennyiben erre sor kerül, az minden bizonnyal egy újabb háborúhoz vezetne – erre utalnak legalábbis Abdulmalik al-Húszi húszi vezető szavai, aki közölte, célba veszik a Vörös-tengeren állomásozó amerikai hadihajókat, ha országuk ellen támadást intéznek.
Az elmúlt hónapokban legalább húsz alkalommal támadták a húszik a tengeren áthaladó hajókat, több szállítmányozási cég fel is függesztette az útvonal használatát. Az összecsapások mértéke azonban egyre inkább fokozódik: a The Guardian brit napilap cikkében emlékeztetett, vasárnap az Egyesült Államok közlése szerint három húszi hajót sikerült elsüllyeszteni, melynek során tíz lázadó életét vesztette.
A Teherán által támogatott húszik azonban azt közölték, addig fognak folytatódni a támadások, amíg Izrael be nem engedi a Gázai övezetbe a humanitárius segélyeket.
A Vörös-tenger fontos útvonala a világkereskedelemnek, statisztikai adatok szerint a szállítmányozás 12 százalékát bonyolítják le azon.