Politikusok nélküli falu

Eib Zoltán
2024. november 15. péntek. 9:19

Cospaia a Firenzei Köztársaság és a Pápai Állam közötti földcsere során vált figyelmetlenségből függetlenné. Az 1441-es szerződésben a két hatalom a Rio Regale patakot jelölte ki határvonalnak, azonban itt következett be a kritikus adminisztratív hiba, ugyanis a patak egyik szakaszának pontos helyzetét tévesen jelölték meg. Cospaia éppen ezen a vitás szakaszon feküdt, amely miatt a kis terület kimaradt az egyezményből. Cospaia így kimaradt az újonnan kialakított területek közül, és egyik fél sem birtokolta. Az ott élők hamar rájöttek, hogy a helyzetük egyik pillanatról a másikra megváltozott, nincs hatalom, amely érvényesítené felettük az akaratát, és senki sem vonhatja őket hivatalosan adózás alá. Nem érkeztek adószedők, katonai egységek vagy kormányzati hivatalnokok, ami szokatlan volt az akkoriban szigorúan ellenőrzött területeken. Így Cospaia lakói köszönettel elfogadták az égből pottyant függetlenségüket, és „szabad köztársaságként” működtek tovább.

Nem alakítottak hagyományos értelemben vett kormányzatot. A lakók szájhagyomány és szóbeli egyezségek alapján irányították a közösségüket. Politikai struktúra híján is elérték, hogy rendet és összetartást biztosítsanak, és így csaknem négy évszázadig megőrizték különleges szabadságukat. Az életüket egyszerű íratlan törvények és a közösségi szabályok tartották össze, amelyek alapja az egymás iránti, kölcsönös tisztelet és a békés együttélés volt, és a helyiek különös büszkeséget merítettek függetlenségükből.

A független törpe-„állam” gyorsan a dohánytermesztés európai központjává is vált, hiszen itt nem vonatkoztak rájuk a szigorú korlátozások. A 16. századtól kezdődően a falu lakói dohányt termesztettek, és kereskedtek vele, kihasználva a szomszédos területeken bevezetett, szigorú szabályozást. Hamar prosperáló kereskedelmi központ lett, amely mágnesként vonzotta a csempészeket és kereskedőket, akik a környező hatalmak előtt ide hozták áruikat.

Játsszunk el azzal a gondolattal, hogy mi történne, ha manapság egy kis falu hirtelen a „senki földjén” találná magát, mint Cospaia? Elsőként a helyiek talán örömujjongásban törnének ki, hiszen hirtelen adómentessé válnának, nem lennének szigorú törvényi szabályok, se NAV. Egy nap múlva viszont már sorban állnának a vállalkozók, akik McDonald’s-ot vagy adóparadicsomot szeretnének nyitni a település közepén, mondván, hogy „kis túlzással, de egy kis Panama lehet ebből a faluból„! Azért ne felejtsük el, hogy a mindennapi élet nem lenne ennyire egyszerű. Mi lenne a rendfenntartással? Az élelmiszer-ellátás megszervezésével? Talán helyi „szomszédőrjáratok” indulnának, ahol Lajos bácsi a kerítés túloldalán is vigyázna a rendre, mert hát rendőrség hiányában valakinek figyelnie kell. Egy ilyen hely automatikusan a nagyhatalmak látókörébe kerülne, hiszen mindegyik állam saját kis befolyását szeretné érvényesíteni. Persze mindenki csodálkozna, hogy miért nem veszélyezteti a világ békéjét egy 300 fős település, ahol Piri néni a helyi „külügyminiszter”. Elképzelhető, hogy a nyakukba szakadt szabadság az első napokban édes lehetne, mint egy valóra vált álom. De hamar kiderülne, hogy az „igazi” függetlenség áldozatokkal, kompromisszumokkal és rengeteg logisztikai kihívással jár. Szóval ha egyszer a posta beállítana egy hivatalos levéllel, hogy „bocsi, kimaradtak a szerződésből”, a helyiek lehet, hogy végül maguk kérnék: „Hé, vissza a térképre minket!”

Ennek a függetlenségnek 1826-ban a Firenzei Nagyhercegség és a Pápai Állam közösen végett vetett. A döntés háttérben az állt, hogy a két nagyhatalom számára egyre kényelmetlenebbé vált ez az „adómentes zóna,” amely gazdasági és politikai szempontból is egyfajta anomáliát jelentett. Így Cospaia „adóparadicsomi” szerepe mind Firenze, mind a Pápai Állam szemében problémás lett, amely végül a független státusz felszámolásához vezetett.

A helyi lakosok körében ez a döntés vegyes érzelmeket váltott ki. Egyrészt büszkék voltak függetlenségük történelmi hagyatékára, és sokan ellenezték a nagyhatalmak beavatkozását, hiszen évszázadokon keresztül maguk irányították életüket külső kormányzat nélkül. Másrészt azonban idővel ráeszméltek, hogy a modernizálódó környezetben az infrastruktúra és a közszolgáltatások fejlesztése érdekében szükség lehet külső támogatásra és szervezett irányításra. Így bár fájdalmasan búcsúztak szabadságuktól, sokan elfogadták az új helyzetet, amely ugyanakkor számos régi hagyományukat és életformájukat is végleg megváltoztatta.

Cospaia példája máig emlékeztet arra, milyen különleges helyzetet eredményez, ha egy közösség megőrzi függetlenségét a politikai rendszereken kívül. Ez a különös történet a véletlen és a függetlenség elegyéről szól. A bürokratikus hibából fakadó szabadság elsőre idillinek tűnhet, hiszen politikusok és szabályozások nélkül a közösség maga dönthetett mindenről. Azonban a függetlenség fenntartása hosszú távon rendkívüli kihívásokkal járhat. Azonban kis történetünk településének lakói megmutatták, hogy egy kis közösség képes politikai szervezet nélkül is fennmaradni, ha a helyiek együttműködnek, és bíznak egymásban.

Elolvasom a cikket