Európa küldhet katonákat Ukrajnába

Az V. Kijevi Zsidó Fórumon elmondta, hogy nem lát okot arra, hogy ez ne történhessen meg.

„Gyanítom, hogy az egyik első dolog, amit Donald Trump kormányától hallani fognak, az a kérdés lesz, hogy mi akadályozza őket. Ha valóban ennyire támogatják Ukrajnát, mi tartja vissza őket?” – mondta Coffman, hozzátéve, hogy Oroszország semmiképpen sem vetne be atomfegyvert.

Volodimir Zelenszkij béketervéről szólva, amelynek fő pontja a NATO-ba való hivatalos meghívás, Kofman megjegyezte, hogy ez lenne a legjobb megoldás Ukrajna számára.

„A NATO-ba való meghívást én úgy látom, mint valami olyan ígérvényt, hogy amint egy bizonyos tűzszünet vagy fegyverszünet létrejön, meghúzódik egy határ, valami, amivel politikai és jogi szempontból lehet dolgozni, akkor Ukrajna elindulhat a NATO-tagság felé vezető úton. De amikor biztonsági garanciákról beszélünk, akkor három nagy kérdésre kell tudni választ adni: Ukrajna mely részére vonatkoznak a biztonsági garanciák, mikor válnak valósággá ezek a kötelezettségvállalások, és ki fogja ezeket biztosítani” – mondta a szakértő.

Szerinte az Egyesült Államok valószínűleg egyetlen kormányzat alatt sem fogja bővíteni katonai jelenlétét Európában, így az Egyesült Államok minden bizonnyal az európaiaktól fog nagyobb szerepet kérni ezeknek a biztonsági garanciáknak a biztosításában.

„Az egyetlen alternatíva, amit el tudok képzelni, az egy kétoldalú biztonsági garancia az Egyesült Államok részéről a NATO-n kívül. A NATO biztonsági garanciájának csak akkor van értelme, ha az USA meg kívánja védeni Ukrajnát Oroszországtól. Tehát amikor biztonsági garanciákról beszélünk, akár a NATO-n belül, akár azon kívül, az Egyesült Államok a kulcskomponens. Ez a valóság” – mondta Coffman.

Elolvasom a cikket