A kardiológus elmondta, hogyan lehet felismerni a szívrohamot a korai szakaszban

A szívinfarktus a szívizom sérülése, amelyet a vérellátás akut megszakadása okoz. Ilyenkor az izom érintett része elhal, azaz nekrózis alakul ki – az RBC-Ukrajnának (Styler-projekt ) adott interjúban Olena Solomko kardiológus, több mint 25 éves tapasztalattal rendelkező terapeuta elmondta, hogyan lehet felismerni a veszélyt a korai stádiumban.

Az orvos azt tanácsolja, hogy hívjunk mentőt, ha akut rohamszerű mellkasi kellemetlenséget érzünk, különösen a szegycsont mögött szorító fájdalmat vagy kellemetlen szorító érzést.

„Fájdalmat vagy kellemetlen érzést érezhet az egyik vagy mindkét karjában, a hátában, a nyakában, az állkapcsában vagy a hasában is. A hirtelen légszomj, a hideg verejtékezés, a hányinger vagy a szédülés szintén a szívroham (akut koronária szindróma) tünetei lehetnek” – mondta a kardiológus.

„Sajnos nem szabad elfelejteni, hogy néha a szívroham tünetmentes és atipikus, ezért ha megmagyarázhatatlan tüneteket észlelünk, és egészségi állapotunk hirtelen romlik, időben forduljunk orvoshoz és vizsgáltassuk meg magunkat” – tette hozzá.

A szívroham tünetei

A szívroham jelei a fájdalom (nehézségi érzés, nyomás, égő érzés), amely

  • fizikai aktivitás következtében jelentkezik, megnövekedett pulzusszám;
  • a szegycsont mögött és/vagy a mellkas bal felében jelentkezik (lokalizálódik);
  • „kisugárzik” a karba, a lapocka alá, az állkapocs alsó részébe vagy a bal oldali nyakba (nem minden esetben figyelhető meg);
  • a fizikai tevékenység abbahagyása vagy a nitroglicerin szedése után két-három percen belül megszűnik.

Ha a fenti tünetek közül legalább egyet tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz. A 15-20 percnél tovább tartó szívroham szívinfarktussá alakulhat.

Elolvasom a cikket