Rossznak lenni jó?

A nem az igazmondásáról elhíresült Magyar Péter gyenge cégére lenne az okkal népszerű Jónak lenni jó című jótékonysági műsornak, amely Siklósi Beatrix irányításával idén 13 éve gyűjti a pénzt nemes célokra. Magyar Péter leginkább a Facebookhoz hasonlít, amely arra is képes volt, hogy egy ilyen jótékonysági műsornak keresztbe tegyen, s levegye a felületéről tavaly azt a rövidke beharangozót, amelyben Siklósi szélesebb körben akarta ismertté tenni a jó célt szolgáló adakozás lehetőségét.

Idén egyébként a Baptista Szeretetszolgála által fenntartott törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház működését és egy új hospice ház építését támogatja a műsor. A gyermekhospice gyógyíthatatlanul beteg gyerekeket akar minél tovább életben tartani. A magyarok átérzik a jelentőségét, mert már tízmillió forint körül van az adakozásból származó összeg. Tavalyhoz képest azonban még van hova fejlődni, akkor ugyanis több mint 280 millió forintot sikerült összegyűjteni a koraszülött és a veleszületett rendellenességgel élő gyermekek fejlesztését segítő Semmelweis Egyetem Alapítvány javára.

Mindez arról jutott eszembe, hogy Magyar Péter az energiaárak alakulásáról hozta rá a frászt a magyarokra. Magyar jelszava ez esetben az lehet, hogy rossznak lenni jó.

A Tisza-vezér szerint ugyanis újabb mélyütés érte a magyar gazdaságot azzal, hogy mostantól „egész Európában nálunk a legdrágább az elektromos áram”. A kontextus nélküli poszt egy ábrát tartalmaz a másnapi tőzsdei áramárakról.

Tóth Máté, az energiajogász elnevezésű Facebook-oldalán cáfolta meg a világhálón terjedő ábra „félreértelmezését”, amit – mint a Mandiner írta – Magyar Péter is átvett és forrás nélkül megosztott.

Ez ugye a legelfogadhatatlanabb magatartás, amit egy politikus bemutathat. Állít valamit, aztán annak az ellenkezőjét is. Amennyiben ugyanis fals állítása miatt nekimegy a nyilvánosság, akkor tudjon hivatkozni arra, hogy ő megmondta, hogy nem úgy van. Ez azért nagyon visszatetsző, mert az első állításával már felhergelt a kormány ellen egy csomó embert. Ez is volt a célja. A második állításával pedig eljátssza a jófiút, hogy ő márpedig megmondta.

Rettenetes.

A kontextus nélküli tőzsdeárakat tartalmazó posztról Tóth Máté jelezte, hogy ezek nem a lakossági villanyárak, a lakosság ugyanis nem tőzsdéről vásárol. Tóth Máté: a magyar „lakossági villany ára 9,39 eurocent/kWh, rendszerhasználati díjjal meg mindennel együtt. Prágában az 35,3 eurocent, Berlinben 39. Így az ábra megtévesztésre alkalmas”, tette hozzá.

Sőt! Az energiajogász kiemelte, hogy a cégek sem közvetlen tőzsdén, napi áron veszik a villanyt, hanem kereskedőktől, tipikusan éves meg kétéves szerződésekkel. Vannak, akik közvetlenül a termelőtől vásárolnak, de ott már számít a tőzsdei ár.

„Ha úgy tetszik, ilyen a szabadpiac, aki ezt szereti, mert ezt mondta Amerika meg az unió, hát az most gyönyörködhet benne. Ha jól emlékszem, valami tiszás nő, akit az Európai Parlamentbe is kiküldtek, pontosan több piacot és kevesebb hatósági árat akar. Na az ilyen.”

Vitályos Eszter kormányszóvivő is megosztotta a véleményét Magyar Péter legújabb baklövéséről. Mint mondta: „Magyar Péter hazudik és közben lebuktatja brüsszeli gazdáit.” A Tisza Párt vezetőjének állításaival szemben a kormányszóvivő is rámutatott, hogy Magyarországon a villamos energia rezsicsökkentett ára a családok számára a legalacsonyabb Európában, a vállalkozások által fizetett áramár pedig az európai középmezőnyben van. Magyar Péter, „a baloldali politikus által közölt táblázat a tőzsdei ár, amin a kereskedők adják-veszik az áramot”.

Magyar Péter brüsszeli gazdái persze azt szeretnék, hogy ezt az árat fizessék a magyar családok és a vállalkozások is.

Az áram árát a nemzeti kormány nem véletlenül szabályozza. Magyar Péter azt az árat posztolta ki, amit a brüsszeli gazdái várnak tőle.

Hiába, rossznak lenni jó, ismételhetjük meg a Magyarnak tulajdonítható szlogent. Ez azonban a magyarok többsége számára már nem meglepetés. Csak azt nem tudom, hogy a Magyar által büdösnek tartott támogatói, akiket a főnökük arra biztat, ha elvették a gyereküket, akkor vegyenek másikat, meddig viselik még el ezt lesújtó politikai magatartást. Miért reménykednek abban, hogy ezzel a magyargyalázó retorikával meg lehet nyerni a 2026-os választást?

Márki-Zay, aki sötétben tartott, trágyával etetett gombának nevezte a választókat, s óriásit bukott 2022-ben tudja a legjobban, hogy nem lehet. Nagyon nem.

A szerző újságíró

Elolvasom a cikket