Miért lehet probléma az alvás közbeni tévézés? Elsősorban, mert a tévéből áradó kék fény zavarja a szervezet melatonintermelését. A melatonin egy természetes hormon, ami segít elálmosodni, és ha ennek a szintje alacsony, az agy nem tudja, hogy ideje pihenni. Az eredmény pedig a felületes alvás, gyakori ébredések és reggeli fáradtság. Az alvás közbeni tévézés fénye tehát megtéveszti a szervezetet, és meggátolja, hogy valóban kipihenje magát.
Az elalváskor csupán háttérzajnak tűnő hangok pedig az éjszaka folyamán nemcsak felébreszthetik, de általuk a tudatalatti folyamatosan figyeli a tévében zajló eseményeket, megakadályozva, hogy mély, pihentető alvásba merüljön. Az eredmény? Reggel úgy ébred, mintha fél szemmel egész éjjel a műsort nézte volna.
Zavarja a sötét és a csend? Ha előfordult már önnel, hogy a csendes és sötét szobában fekve képtelen volt elaludni, mert azt figyelte, hogy dobog a szíve, zakatol az agya, az bizony nem véletlen. Az elméje hozzászokott a zajhoz, és képtelen elaludni a sötétben a túl nagy csendben. Ilyenkor érzi, hogy dobog a szíve, zakatol az agya, és elalvás helyett egyre idegesebb lesz.
A rossz alvás pedig az anyagcseréjét is megzavarja. Ha folyamatosan fáradt, a szervezete elkezd kompenzálni – leginkább azzal, hogy több szénhidrátot és zsíros ételeket kíván. Így, ha a tévé alvás közben is megy, lehet, hogy másnap nemcsak fáradtan, de farkaséhesen ébred!
Állítsa be az automatikus kikapcsolást
Tévé helyett próbálja ki a fehér zajt vagy természet hangjait! Ezek segíthetnek, hogy ne érezze magát egyedül, elnyomják a zavaró háttérzajokat, de nem zavarják az alvást. De ha már képtelen tévé nélkül elaludni, akkor legalább használja az automatikus kikapcsoló funkciót!