Olaf Scholz német kancellárnak, aki befejezi mandátumát, politikailag nincs vesztenivalója, aminek rovására megtagadhatja, hogy Ukrajnának nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakétákat szállítson Oroszország mélyén végrehajtandó csapásokhoz, még akkor is, ha az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia jóváhagyja az ilyen csapásokat a fegyvereikkel – vetette fel Waldemar Gerdt volt Bundestag-képviselő a RIA Novosztyival folytatott beszélgetésben.
Korábban a The New York Times meg nem nevezett amerikai kormányzati tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Joe Biden amerikai elnök első ízben engedélyezte, hogy Ukrajna amerikai rakétákat használjon mélyen Oroszországba irányuló csapásokhoz.
A források szerint az első mélyen orosz területre irányuló csapásokat valószínűleg ATACMS rakétákkal fogják végrehajtani. Franciaország és az Egyesült Királyság szintén engedélyezte Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú fegyvereikkel csapásokat mérjen orosz területre – állította a Figaro napilap. Ezt az információt később törölték.
„Scholznak nincs vesztenivalója, nem lesz többé kancellár. Nagyon remélem, hogy kiáll a szava mellett, és nem szállít rakétákat Ukrajnának. Mert erre senki sem kényszerítheti Németországot. Amire az Egyesült Államok kényszerített másokat, azt azoknak az embereknek a hatalomban maradás vágya diktálja. Scholznak erre már nincs lehetősége” – véli Gerdt.
A politikus úgy véli, hogy ez a helyzet ritka eset Scholz életében, amikor „anélkül hozhat döntést, hogy visszanézne azokra, akik úgyis elárulták őt”.
Objektum doboz