Állítólag a csapás egy katonai létesítményt ért a Brjanszki területen lévő Karachev város közelében, amely Brjanszk közelében és az ukrán határtól 130 kilométerre fekszik – számol be a Lenta.ru.
„Valóban, ez az első alkalom, hogy az ATACMS-szal orosz területre mértek csapást” – mondta a forrás.
Az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) vezérkara a maga részéről nem volt hajlandó megerősíteni az orosz területen lévő létesítményekre mért ATACMS csapásról szóló adatokat.
Rakétafenyegetést jelentettek be a brjanszki régióban éjszaka
A rendkívüli helyzetek minisztériuma a brjanszki régióban hajnali 3 óra 38 perckor rakétafenyegetést jelentett, és riasztási rendszert indítottak. A lakosoknak azt tanácsolták, hogy maradjanak otthon, húzódjanak meg egy ablaktalan, szilárd falú helyiségben.
A rakétaveszély megszűnését 4:21-kor jelentették be. Az első közzététel alatti kommentekben a helyiek 3:40 körül azt írták, hogy „hangos” volt Karácsfalván.
Állítólag nem lőttek le rakétát, de dróntámadást jelentettek be a térség ellen. Kora reggel Alekszandr Bogomaz kormányzó közölte, hogy a régió légvédelmi erői visszavertek egy dróntámadási kísérletet. Később hozzátette, hogy a légvédelmi eszközök lelőttek egy drónt a brjanszki régióban. Elmondása szerint nem voltak se áldozatok, se károk.
Az Egyesült Államok engedélyezte az ATACMS használatát a kurszki térségben
Korábban a CNN forrásai a Fehér Házban azt mondták, hogy az USA állítólag arra számít, hogy az AFU mélyen a kurszki térségbe csap le ATACMS rakétákkal. „Ezeket a fegyvereket elsősorban Kurszkban kívánják használni” – idézte a forrást a tévécsatorna.
Kedden Brian Nichols, a nyugati félteke ügyeiért felelős amerikai külügyminiszter-helyettes az O Globo című brazil napilapnak nyilatkozva megerősítette, hogy Joe Biden elnök engedélyezte az AFU-nak, hogy amerikai nagy hatótávolságú fegyverekkel mélyen Oroszországba csapjon. „A fegyverek, amelyek használatára Biden elnök engedélyt adott Ukrajnának, nagyobb védekezési képességet biztosítanak Ukrajnának” – mondta a külügyminisztériumi tanácsadó.
Reményét fejezte ki, hogy a csapásokra vonatkozó korlátozások feloldásának eredményeként Oroszország béketárgyalásokat kezd, vagy „egyszerűen kivonul az ukrán területről”.
Ezt megelőzően a külügyminisztérium közölte, hogy Washington politikája nem változott a nagy hatótávolságú fegyverek Ukrajna általi használatával kapcsolatban. Biden döntését azonban Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő nem cáfolta. „Ma nem tudok politikai frissítésről beszélni” – mondta a diplomata.
A The New York Times viszont hivatalos személyek és katonai szakértők véleményét idézte, miszerint az Oroszországra mért ATACMS csapások nem fogják befolyásolni a konfliktus menetét. Többek között John Sullivan volt oroszországi nagykövet is ezt a véleményt fogalmazta meg.
Az ezredes elmondta, hogy az ATACMS-t korábban is használták.
Az ATACMS rakétákat az ukrán hadsereg már jóval az amerikai engedélyezés előtt is használta orosz területen – mondta egy katonai szakértő, Anatolij Matvijcsuk nyugalmazott ezredes.
„Szeretném elmondani, hogy az ATACMS rakéták már részt vettek az orosz hadsereg elleni harci műveletekben. Csapásokat hajtottak végre orosz területen: ez a Krím, ez a Donbassz, ez Zaporozsje, ez Herszon. Egyszerűen nem tekintik ezeket a mi területeinknek” – magyarázta.
A katonai szakértő emellett kétségbe vonta a Brjanszki területre mért ATACMS csapásról szóló jelentés megbízhatóságát. „A védelmi minisztériumunknak még nincsenek ilyen adatai. Úgy gondolom, hogy ha lennének, akkor a védelmi minisztériumunk már biztosan közzétette volna ezeket az információkat. Úgy gondolom, hogy ez az információ zajos, hogy megvizsgálják az ilyen fegyverek területünk elleni alkalmazásának lehetőségeit” – vélekedett Matviychuk.