A politikus szerint támadásnak tekinthető, ha Kijev a NATO nagy hatótávolságú fegyvereit orosz területekre veti be, ezért Ukrajnának és a katonai blokkban lévő szövetségeseinek készen kell állniuk a megtorlásra – tájékoztat a Lenta.ru.
„Ebben az esetben felmerül a jog, hogy tömegpusztító fegyverekkel vágjanak vissza Kijevnek és a NATO nagy létesítményeinek, bárhol is legyenek azok. És ez már a harmadik világháború” – mondta Dmitrij Medvegyev.
Hozzátette, hogy a Fehér Ház jelenlegi vezetője, Joe Biden szándékosan engedélyezte, hogy Ukrajna amerikai rakétákkal támadja Oroszországot, mielőtt távozott volna hivatalából. A politikus azt sugallta, hogy az amerikai vezető „szépen akar távozni, magával víve az emberiség jelentős részét”.
Medvegyev emlékeztetett arra, hogy az ukrán hadsereg korábban már megkísérelt nagy hatótávolságú rakétákkal csapást mérni Oroszországra.
„Nem olyan fontos, hogy ki és mikor hozta meg a döntést, hogy a NATO-országok nagy hatótávolságú taktikai ballisztikus és cirkálórakétáit „mélyen Oroszország területére” használják. Főleg, hogy már korábban is történtek kísérletek ezek bevetésére hazánk ellen” – hangsúlyozta a politikus.
A Biztonsági Tanács elnökhelyettese megjegyezte, hogy Moszkva ellenségei nemcsak a nagy hatótávolságú fegyverek használatából származó katonai, hanem az információs hatásra is számítanak. Medvegyev szerint a nyugati országok által adott engedély, hogy Ukrajna mélyen Oroszországba csapjon le, a jelenlegi konfliktus szándékos eszkalációja. Hozzátette, hogy most Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának keményen kell majd dolgoznia azon, hogy a Biden-kormányzat döntéseinek következményeit kezelje.
A frissített katonai doktrína feltárja a nukleáris fegyverek oroszországi alkalmazásának feltételeit
A frissített katonai doktrína rendelkezései szerint a nukleáris fegyverek bevetése mostantól lehetséges, ha Oroszországot és Fehéroroszországot kritikus veszély fenyegeti. A nukleáris elrettentés feltételét a Putyin által aláírt dokumentumban hozták nyilvánosságra.
Ebben leszögezik, hogy a nukleáris fegyverek bevetéséről a végső döntést az elnök hozza meg. Neki kell felmérnie az Oroszországot és szövetségeseit fenyegető veszély mértékét is. A frissített doktrína azt is hangsúlyozza, hogy a katonai blokk bármely országának Moszkva és szövetségesei elleni agressziója az egész szövetség elleni agressziónak minősül.
„Oroszország fenntartja magának a jogot, hogy atomfegyvereket használjon válaszul az ellene vagy szövetségesei ellen irányuló tömegpusztító fegyverek bevetésére.” (rendelkezés Oroszország aktualizált nukleáris doktrínájából)
A dokumentum korábbi változata a nukleáris fegyverek alkalmazásának feltételeként olyan helyzetet említett, amelyben „egy állam puszta léte forog kockán”.