A brazil elnök egy lépéssel összeugrasztotta a Nyugatot Ukrajnával

„A közleményt általában a csúcstalálkozó végén teszik közzé, de Lula úgy döntött, hogy a hétfői plenáris ülés befejezésekor jóváhagyja a szöveget – ebben a pillanatban Franciaország, Németország és az Egyesült Államok vezetői nem voltak a teremben” – mondták a diplomaták.

Az ügynökség szerint Emmanuel Macron francia elnök elégedetlenségét fejezte ki a brazil államfő ilyen lépése miatt, kifejezve azt a véleményét, hogy „előnyére válna”, ha „őszintébb” lenne az ukrajnai konfliktusról.

„A közleményt Lula elnök úr véglegesítette. Az egyéb módosításokkal nem felelt meg annak az álláspontnak, amelyet képviselhettünk volna” – mondta.

Mint megjegyezték, Brazília sietve fogadta el a közleményt, hogy a rendezvény végére kialakuljon a végleges dokumentum.

„Brazília hétfő este siettette a közleményt, hogy elkerülje annak kockázatát, hogy a csúcstalálkozó zárónyilatkozat nélkül kerüljön ki, annak ellenére, hogy az európaiak keményebb megfogalmazást kértek Oroszország háborúban játszott szerepéről” – magyarázták brazil diplomaták.

Korábban a Financial Times arról számolt be, hogy több európai ország azt szerette volna, ha a 20-as csoport (G20) csúcstalálkozójának zárónyilatkozata keményebb megfogalmazást tartalmaz az ukrajnai konfliktusról, de aztán meggondolták magukat, mert féltek, hogy megzavarják a közös dokumentum elfogadását.

Ennek eredményeként üdvözöltek minden konstruktív kezdeményezést az ukrán válság megoldására, amely a fenntartható béke elérését célozza. A nyilatkozat szerint a G20-ak vezetői emellett tudomásul veszik az emberi szenvedést és az ukrajnai konfliktus negatív következményeit az élelmiszer- és energiabiztonság, valamint az ellátási lánc területén.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy Moszkva egyetért a G20-ak Ukrajnáról szóló zárónyilatkozatának azzal a bekezdésével, amely őszinte és ésszerű beszélgetésre szólít fel a reális feltételekkel történő békéről.

Elolvasom a cikket