Reformért pénz program indulhat az unióban

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentős szervezeti átalakításra készül, amelynek célja az EU közös, 1,2 billió (ezermilliárd) eurós költségvetésének szigorúbb ellenőrzése.

Az elképzelés szerint a reformokért felelős igazgatóságot (DG Reform) összevonnák a járvány utáni helyreállítási alap kezeléséért felelős egységgel. A terv részeként a „reformokért cserébe pénz” modell kiterjesztésre kerülne a következő, 2028-ban életbe lépő hétéves uniós költségvetésre is.

A központosítás lehetővé tenné, hogy Von der Leyen közvetlenebb irányítást gyakoroljon a költségvetési elosztások felett.

Az új szabályok szerint az uniós tagállamoknak kulcsfontosságú gazdasági reformokat kellene végrehajtaniuk az uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében.

Az átalakítás első szakasza a reformokért felelős, 192 fős igazgatóság összeolvasztását jelentené a helyreállítási egységgel, amely jelenleg közvetlenül az elnök felügyelete alatt áll.

Az új feladatok miatt a helyreállítási alap jelenlegi munkatársait az országokra szabott „reformért pénz” programok ellenőrzésére vezényelnék át. Az elképzelés ugyanakkor csökkentené a regionális fejlesztési forrásokért felelős biztos, Raffaele Fitto szerepét, akinek kinevezése politikai ellenállásba ütközik a szocialisták és a zöldek részéről.

A tervezett változtatások kritikusai szerint a reformok igazgatósága már eddig is eredménytelen volt, és tevékenysége gyakran felesleges átfedéseket hozott létre más szervezeti egységekkel.

Bár az osztály közel 864 millió eurós keretből dolgozik, sokan úgy vélik, a források egy jelentős része tanácsadó cégekhez és nemzetközi szervezetekhez áramlik, nem pedig közvetlenül a tagállami reformok megvalósítására.

Az átalakítás hívei szerint viszont a jelenlegi duplikációk megszüntetése és a költségvetési irányítás központosítása hatékonyabb működést eredményezne, erősítve az EU célkitűzéseinek megvalósítását.

A reformokat és befektetéseket összekapcsoló egyedi országtervek kidolgozása is napirenden van, bár ezek csak a 27 tagállam egyhangú jóváhagyásával léphetnek életbe.

Elolvasom a cikket