MH/ MTI
2024. november 20. szerda. 22:46
A Könyvjegytár digitális ex libris szolgáltató honlapjára újonnan felkerült művek jó minőségben, ingyenesen hozzáférhetők bárki számára. A honlap 2023-ban nyílt meg csaknem 4500 régi és modern ex librisszel. A nemzeti könyvtár gyűjteményében a könyvek és a folyóiratok mellett különleges kisgrafikai alkotások is megtalálhatók, kiemelkedően nagy példányszámú ex libris gyűjteménnyel rendelkezik – áll a MNMKK OSZK szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az ex libris egy, az adott könyv tulajdonosát megjelölő, legtöbbször művészi értékű, kis méretű grafikai alkotás; magyarul általában könyvjegy vagy ritkább esetben könyvcímer meghatározással illetik. Napjainkban már jórészt elszakadt a könyvtől, önálló kisgrafikai lapként gyűjtik.
Az újonnan felkerült grafikák készíttetői között megtalálható Kner Imre tipográfus, könyvművész; Kovács József pécsi könyvkötő, nyomdász; Lippóczy Norbert magyar születésű tarnówi agrármérnök, borász; Lustig István szegedi ügyvéd; Nyireő István, a debreceni Egyetemi Könyvtár egykori igazgatója. Siklóssy László író, ügyvéd, neves Budapest-kutató és Soó Rezső botanikaprofesszor, egyetemi tanár is sokat tett az ex libris ügyének felkarolásáért.
Gazdag azon grafikák köre, amely valamely híres embernek állít emléket; az in memoriam vagy hommage-lapok őket ábrázolják vagy a tevékenységükhöz kötődnek, ilyen például Jókai Mór, Móra Ferenc és Radnóti Miklós.
A zeneszerzők közül Kodály Zoltán (1882-1967) könyvjegyén tevékenységére utalóan énekesmadár, hárfa és népi motívumok szerepelnek; a kompozíciót 1962-ben metszette fába Fery Antal.
A pécsi születésű Jandó Jenő (1952-2023) zongoraművész ex librisét foglalkozása attribútumaival, zongorával, violinkulccsal Takács Dezső alkotta.
A színházi maszkot bemutató ex librisszel rendelkező színészek, humoristák (Bajor Gizi, Hofi Géza) mellett a világhírű bűvész, Rodolfo (született Gross Rezső, 1911-1987) részére is készült ex libris, aki hivatása ismertetőjegyeként bűvészpálcával, bűvészkedés közben látható.
Az ex librisek Könyvjegytárban is fellelhető készíttetőiről az Ex libris gyűjtők, gyűjtemények sorozat ad részletesebb bemutatást az MNMKK OSZK-blogon, amely szintén elérhető a tartalomszolgáltatás felületén is.