Guntermann a hírhedt szélsőbaloldali bűnszervezet, a Hammerbande vezetője, a férfi évek óta illegalitásban élt. A banda tagjai a tavaly februári támadássorozatban több embert is brutálisan összevertek.
A magyar hatóság vizsgálja a hírhedt szélsőbaloldali bűnszervezet, a Hammerbande jelenlegi vezetője, Johann Guntermann kiadatásának jogi lehetőségét, aki a gyanú szerint részt vett a budapesti embervadászatban is – ez derül ki a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) válaszából.
November elején a Szászországi Tartományi Rendőrkapitányság (LKA) egysége fogta el Guntermannt Jena és Weimar között. 2023 szeptemberében a szövetségi ügyész és az LKA tízezer eurós díjat tűzött ki Németország legkeresettebb szélsőbaloldali aktivistájának fejére. Guntermann már 2018-ban a szövetségi ügyészség szerint a Kalapácsbanda, azaz a Hammerbande központi figurája volt, 2020 óta bujkált, és több, Németországban elkövetett brutális támadás miatt is keresték.
Néhány napja egy albán származású szélsőbaloldali aktivistát is elfogtak Franciaországban, aki ugyancsak részt vehetett a budapesti vérengzésben. Esetében ugyancsak vizsgálják a magyar hatóságok a kiadatás lehetőségét.
Ismert, tavaly február közepén külföldi szélsőbaloldali radikálisok nyolc járókelőt támadtak meg Budapest négy pontján, brutálisan összeverve őket, néhányukat súlyosan megsebesítve.
Az áldozatokat találomra választották ki a katonai jellegű ruházatuk alapján. Valamennyiüknek az volt a „bűne”, hogy terepmintás ruhában, fekete bakancsban és dzsekiben voltak, ám ők nem a február 11-i kitörés napi esemény résztvevői közül kerültek ki, ahogyan azt támadóik feltételezték.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság közösség tagja elleni erőszak és súlyos testi sértés bűntette miatt folytatott büntetőeljárást. A rendőrök a támadók közül már a ruházatuk alapján felismertek néhányat, akiket aztán követni kezdtek, és végül a belvárosban, egy taxiban fogták el őket: egy német férfit, egy német és egy olasz nőt, Ilaria Salist. Műanyag borítású kalapács, ólommal bélelt gumikesztyű, vipera, gázspray volt náluk.
Többek ellen már vádat emeltek, igaz, Ilaria Salis az uniós mentelmi joga miatt egyelőre megúszta a felelősségre vonást.
Fontos megjegyezni, hogy a tavaly februári támadásokkal összefüggésben egy magyar nőt is elfogtak. A szélsőbaloldali Szikra Mozgalom aktivistája, D. Krisztina egy darabig gyanúsított volt, ám végül kiderült, hogy nem vett részt az embervadászatban, így megszüntették ellene az eljárást. Előtte azonban házkutatást tartottak a hölgynél, az intézkedéskor pedig pedofil tartalmakat találtak. Csaknem háromszáz olyan felvételre bukkantak a nyomozók, amelyeken tizenkét év alatti, köztük két-három éves gyermekek megerőszakolása látható.
A lefoglalt adathordozókon hetvenezer olyan pornográf felvételt is tároltak, amelyeken láthatóan tizennyolc év alattiak szerepelnek. Ezeket a felvételeket a rendőrség D. Krisztina élettársához kötötte. A férfit be is idézték a rendőrségre, ám még a gyanúsítotti kihallgatása előtt öngyilkos lett. Az eljárást a haláleset miatt végül megszüntették. A nyomozásban egyébként azt is vizsgálták, hogy D. Krisztináék lakásában forgathattak-e gyermekpornót, erre bizonyíték ugyanakkor nem került elő a rendőrség tájékoztatása szerint.