A máj a méreganyagokat az egészség szempontjából biztonságos vegyületekké alakítja át, amelyek természetes úton ürülnek ki. De nagy terhelés alatt, például betegség idején, amikor sok gyógyszert kell szedni, a májnak nincs ideje megbirkózni a munkával, és a méreganyagok elkezdenek felhalmozódni.
Ilyenkor érdemes segíteni ennek a szervnek és azt is elmondjuk, ez hogyan tehető meg.
A kiegyensúlyozott étrend a legjobb segítő a májműködés fenntartásában. Egy másik módja a létfontosságú szerv működési zavarainak elkerülésének a fizikai aktivitás. Ez lehet rendszeres séta a friss levegőn, úszás a medencében vagy edzés az edzőteremben. Ha a májnak problémái vannak, csökken a termelt ademethionin, egy létfontosságú aminosav szintje. Ez azt eredményezi, hogy a máj nem tudja teljes mértékben ellátni funkcióit, és a biokémiai reakciók lelassulnak. A májnak segítségre van szüksége: a szervezetben zajló krónikus gyulladásos folyamatok, fertőző betegségek, hosszan tartó antibiotikum-terápia után, magas zsírtartalmú étrend és túlevés esetén.
Használjon gyógynövények főzeteit a gyógyulás érdekében. A természetes gyógynövények segítenek a májnak és a szervezetnek a stresszhelyzetekkel való megküzdésben. Ezeket érdemes „bevetni”:
- bojtorjángyökér,
- gyermekláncfűgyökér,
- máriatövis,
- articsóka,
- csipkebogyó,
- kukoricaszár,
- görögszéna,
- üröm,
- gólya,
- lucerna,
- oregánó,
- kamilla,
- borsmenta.
A máj olyan szerv, amely képes a regenerációra, de bizonyos ételek szükségesek az egészségének megőrzéséhez:
- Zöldségek – keresztesvirágúak (mindenféle káposzta), zeller, cékla, cukkini, sütőtök, spárga, hagyma, articsóka;
- fűszernövények és zöldségek – saláta, kapor, petrezselyem, rukkola, menta, bazsalikom, spenót;
- olajok – olívaolaj, kókuszolaj, lenmagolaj, máriatövis;
- gabonafélék – rizs és más gabonafélék, hüvelyesek;
- italok – cikóriagyökér, gyermekláncfű, zöld és gyógyteák;
- keserű italok – máriatövis, articsóka, üröm
- erjesztett tejtermékek – kefir, joghurt, túró, tejföl, savanyú tej;
- nem csípős fűszerek – kurkuma, sáfrány, sáfrányvirág, babérlevél, édesköménymag, kömény, koriander.
Speciális diéta a máj regenerálásához
Ha riasztó tünetek jelentkeznek, a májat tehermentesíteni kell. Egy speciális étrend lehetővé teszi, hogy a szerv egy kicsit pihenjen. Fontos az is, hogy korlátozzuk az ételekben a sót és a cukrot, amelyek aktívan terhelik a májat. Az étrend alapja a zöldségek és gyümölcsök, valamint a könnyű ételek.
Ahhoz, hogy a méregtelenítés hatékony legyen, a májsejteknek kénre van szükségük, amely olyan aminosavakat tartalmaz, mint a taurin és a cisztein. Használjon természetes gyógynövényeket: bojtorjángyökér, gyermekláncfűgyökér, máriatövis, articsóka, csipkebogyó, kukoricaszár, füzike, üröm, aire, lucerna, oregánó, kamilla, menta. Brokkoli is adható hozzá. A brokkoliból származó szulforafán serkentő hatással van az antioxidáns enzimaktivitásra, ezáltal jótékonyan hat a méregtelenítésre.