A demencia, valamint a szív- és érrendszeri betegségek komoly közegészségügyi kihívást jelentenek világszerte, súlyos terhet róva az egészségügyre és a társadalomra. Egy új, a Karolinska Intézet kutatói által végzett tanulmány szerint azonban egyes szívgyógyszerek hosszú távú alkalmazása mérsékelheti az időskori szellemi leépülés esélyét. Nem minden készítmény tekinthető ugyanakkor biztonságosnak – írja a SciTech Daily weboldala.
A svédországi, nyilvánosan elérhető egészségügyi adatbázisokon alapuló vizsgálatba 88 ezer, 2011 és 2016 között diagnosztizált demenciás beteget és további 880 ezer kontrollszemélyt vontak be. A kutatók a svéd vényadatbázisból szereztek információkat a résztvevők gyógyszerfogyasztási szokásairól.
Ezek a gyógyszerek jók lehetnek a demencia ellen
A tanulmány szerint a vérnyomáscsökkentők, a koleszterinszint-csökkentők, a vízhajtók és a vérhígítók öt évnél hosszabb ideig történő alkalmazása négy és 25 százalék közötti mértékben csökkentheti a demencia kockázatát. További érdekesség, hogy ezen szerek kombinációja még erősebb védelmet nyújtott a szellemi leépüléssel szemben, mint külön-külön történő alkalmazásuk.
Egyértelmű kapcsolatot látunk ezeknek a gyógyszereknek az évekig tartó használata és az alacsonyabb demenciakockázat között – mondta Mozhu Ding, a Karolinska Intézet Környezetegészségügyi Tanszékének adjunktusa, a tanulmány egyik vezető szerzője.
Ami aggasztó: az aszpirinhez hasonló gyógyszerek szellemi leépülést okozhatnak
Az eredmények ugyanakkor aggasztó összefüggéseket is feltártak.
A kutatás szerint bizonyos vérlemezkegátló szerek – például az aszpirin és a klopidogrélt tartalmazó Plavix – használata növelheti a demencia kockázatát.
Ennek egyik lehetséges oka, hogy az említett szerek fokozhatják az agyi mikrovérzések kialakulásának esélyét, amelyek összefüggésben állnak a kognitív hanyatlással.
Tovább kell vizsgálni a gyógyszerek hatását az agyra
A kutatók szerint a demencia elleni küzdelem szempontjából kulcsfontosságúak az ilyen tanulmányok. Jelenleg ugyanis nincs gyógymód a betegségre, így a megelőző intézkedések elsődleges szerepet játszanak.
A kutatók hangsúlyozták, hogy további vizsgálatokra, különösen randomizált kontrollált klinikai kísérletekre van szükség a pontos mechanizmusok megértéséhez. Ezen túlmenően azt is tervezik, hogy a jövőben a gyógyszerek mellett az életmód és a táplálkozás szerepét is vizsgálják a demencia kockázatának csökkentésében.