Szlovéniában a mesterséges megtermékenyítést nem lehet korlátozni

MH/MTI
2024. november 26. kedd. 21:46

Szlovéniában az alkotmánybíróság kimondta, hogy alkotmányellenes az a jogszabály, amely kizárja az egyedülálló és az azonos nemű élettársi kapcsolatban, illetve házasságban élő nőket az asszisztált reprodukciós eljárásokhoz való hozzáférésből. A Nemzetgyűlésnek egy éven belül módosítania kell a jogszabályt – írta a helyi sajtó kedden a testület döntését ismertetve.

A meddőség kezeléséről és a mesterséges megtermékenyítési eljárásokról szóló törvényt eredetileg 2000-ben fogadta el a parlament. Alig egy évvel később, 2001 áprilisában a Janez Drnovsek vezette kormány olyan módosításokat kezdeményezett, amelyek lehetővé tették volna az egyedülálló nők számára is az eljárásokhoz való hozzáférést. A törvényjavaslat azonban két hónappal később az ellenzék által kezdeményezett népszavazáson elbukott.

Két évtizeddel később, 2020 októberében baloldali parlamenti képviselők egy csoportja kérelmet nyújtott be az alkotmánybírósághoz a törvény alkotmányosságának felülvizsgálatára. A testület négyéves mérlegelés után arra a következtetésre jutott, hogy az egyedülálló, valamint az azonos nemű élettársi kapcsolatban, illetve házasságban élő nők kizárása a mesterséges megtermékenyítési eljárásokhoz való hozzáférésből sérti az alkotmányt, mert ellentétes a megkülönböztetésmentesség tilalmával.

A bíróság egy évet adott a parlamentnek, hogy módosítsa a jogszabályt. A Robert Golob liberális miniszterelnök vezette kormány kedden üdvözölte a nők ügyében elért előrelépést a kétmilliós országban.

A szlovén parlament 2022-ben az alkotmánybíróság döntése alapján módosította a családtörvényt is, és beleiktatta az azonos neműek házasságát és az azonos nemű párok örökbefogadási lehetőségét. Szlovénia az első volt kommunista ország Európában, amely ilyen törvényt hozott.

Elolvasom a cikket