„A gomba növényi fehérjeforrás. A gombák B-vitaminokat, nikotinsavat, folsavat, nyomelemeket, kalciumot, foszfort, káliumot és vasat is tartalmaznak. Egyes gombák pedig nagyobb mennyiségben tartalmaznak D-vitamint, amely erősíti a csontrendszert, a fogakat, a hajat, a körmöket, és segít megelőzni a csontritkulást. A nagy mennyiségű vitamin és mikroelem miatt a gombák pozitívan befolyásolják a szív- és érrendszer és a központi idegrendszer működését, valamint jótékony hatással vannak a vérképzésre. Ezenkívül a gombák antioxidánsokat is tartalmaznak” – mondta Tamara Pruntseva táplálkozási szakértő
Megjegyezte, hogy a leghasznosabb gomba a fehér.
„Ez a gombák királya. A fehérben van a legtöbb antioxidáns. Vannak olyan tanulmányok is, amelyek bizonyítják, hogy a vargánya olyan anyagot tartalmaz, amely daganatellenes hatású. A vargánya ergothioneint is tartalmaz, egy olyan anyagot, amely véd az életkorral összefüggő betegségektől, és segít növelni a várható élettartamot” – mondta a táplálkozási szakember.
A laskagomba is különösen hasznos: segít csökkenteni a vér koleszterinkoncentrációját, így a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére is fogyasztható – fejtette ki.
A gombák megemésztése érdekében termikusan kell feldolgozni. És a gombákban lévő kitin elpusztítása érdekében finomra kell vágni vagy szárítani.
Tamara Pruntseva emlékeztetett a gombafogyasztás ellenjavallatára is: ez a termék nem fogyasztható gyomor-bélrendszeri betegségek, köszvény és vesebetegségek súlyosbodása esetén. Két éven aluli gyerekeknek nem szabad gombát adni, de tíz éven aluliaknak igen, minimális adagban.
Ezenkívül, mivel a gombák hajlamosak nehézfémeket felhalmozni, jobb, ha az autópályáktól távol gyűjtik őket.