A British Journal of Nutrition című szaklapban nemrég megjelent tanulmány kimutatta, hogy a fűszeres ételek jótékony hatással lehetnek az egészségre. Több mint ötvenezer ember bevonásával végezték el a kutatást, akiket arról kérdeztek meg, milyen gyakran fogyasztanak friss és szárított chilipaprikát, valamint chiliszószokat. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik ezeket hetente legalább egyszer fogyasztották, 13 százalékkal alacsonyabb volt az ischaemiás stroke kockázata azokhoz képest, akik kerülték ezeket az ételeket.
Egy további, a kínai Guangxi Orvosi Egyetemen végzett vizsgálat szerint a fűszeres ételek rendszeres fogyasztása csaknem húsz százalékkal csökkentette a bélelzáródás kockázatát. Ez a hatás különösen kifejezett volt az elhízott embereknél.
A csípős paprika jótékony tulajdonságai feltehetően a kapszaicin hatásának köszönhetőek, amely anyag a chili jellegzetes csípősségét adja. Ez felgyorsítja az anyagcserét, és mintegy nyolc százalékkal gyorsítja azt.
A kapszaicin fogyasztása még agyvérzés után is pozitív hatással lehet. Egy másik, a Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases című szaklapban 2019-ben megjelent tanulmány szerint azoknál a betegeknél, akik az anyagot tartalmazó étrend-kiegészítőket szedtek, kisebb valószínűséggel fordult elő diszfágia, azaz nyelési zavar.
Az Amerikai Szívgyógyász Szövetség 2020-as konferenciáján bemutatott tanulmány szerint a chilipaprika rendszeres fogyasztása 26 százalékkal csökkentette a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozás kockázatát. Ez a kapszaicinnek köszönhetően az erekben kialakuló gyulladás csökkentésének tulajdonítható. A gyógynövény irritálja az orrnyálkahártyát, és segít a megfázás esetében is.
Amerikai tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a fűszeres ételek túlzott fogyasztása ronthatja a memóriát és a kognitív funkciókat, és növelheti az agysejtek károsodásának kockázatát.